Elektronik spor izleyicilerinin tüketim tutum ve davranışlarında sponsorluk faaliyetlerinin rolü
The role of sponsorship activites in the consumption attitudes and behaviors of electronic sports audience
- Tez No: 848995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM KOÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Elektronik spor, son yıllarda oldukça popüler bir alan haline gelmiş ve birçokku kuruluş elektronik spor alanında faaliyet göstermeye başlamıştır. Elektronik sporda kuruluşların en fazla yatırım yaptığı alanların başında ise sponsorluk faaliyetleri gelmektedir. Elektronik spor izleyicilerinin özellikle geleneksel medya izleme alışkanlığına sahip olmayan bireylerden oluşması, hedef kitle ile iletişim kurmakta zorlanan kuruluşlar için yeni ve önemli bir iletişim aracı ortaya çıkarmıştır. Bu araştırmanın amacı, elektronik spor izleyicilerinin tüketim tutum ve davranışlarında sponsorluk faaliyetlerinin rolünü ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında nicel araştırma yöntemlerinden anket çalışması gerçekleştirilmiş ve elektronik spor izleyicilerinin oluşturduğu araştırma evreninden amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak 418 kişiye çevrimiçi anket çalışması uygulanmıştır. Bu kapsamda anket verilerine sıklık dağılımı, güvenilirlik analizi, faktör analizi, sıra dağılımı, t-testi, ANOVA analizinin yanı sıra basit ve çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda tüketicilerin en fazla etkilendiği spor tüketimi motivasyonunun drama olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kadın ve erkek katılımcılar arasında sosyal etkileşim faktörü özelinde anlamlı farklılıklar tespit edilirken, elektronik spor izleyicilerinin en fazla etkilendiği marka tutumu faktörünün ise sponsora yönelik tutum olduğu görülmüştür. Elektronik spor izleyicilerinin tüketim tutum ve davranışlarında sponsorluk faaliyetlerinin rolünün belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen etki analizleri sonucunda değişkenlere göre anlamlı ve pozitif etkiler tespit edilmiştir. Araştırma, elektronik spor sponsorluğunun tüketici tutum ve davranışları üzerinde oldukça önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma sonucunda, elektronik spor alanında faaliyet göstermek isteyen kuruluşların tüketicilerin tutum ve davranışlarını öngörmesi açısından önemli sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electronic sports has become a very popular field in recent years and many organizations have started to operate in the field of electronic sports. Sponsorship activities are one of the areas where organizations invest the most in electronic sports. The fact that electronic sports audience consist of individuals who do not have the habit of watching traditional media has become a new and important communication tool for organizations that have difficulty communicating with the target audience. The aim of this research is to reveal the role of sponsorship activities in the consumption attitudes and behaviors of electronic sports audience. Within the scope of the research, a survey study was carried out, one of the quantitative research methods, and an online survey was applied to 418 people using the purposeful sampling method from the research universe of electronic sports audience. In this context, frequency distribution, reliability analysis, factor analysis, rank distribution, t-test, ANOVA analysis as well as simple and multiple regression analysis were applied to the survey data. As a result of the research, it was determined that the sports consumption motivation that influenced the consumers the most was drama. In addition, while significant differences were detected between male and female participants in terms of the social interaction factor, it was observed that the brand attitude factor that was most affected by electronic sports spectators was the attitude towards the sponsor. As a result of the impact analyzes carried out to determine the role of sponsorship activities in the consumption attitudes and behaviors of electronic sports audience, significant and positive effects were determined according to the variables. The research has revealed that electronic sports sponsorship has a significant impact on consumer attitudes and behaviors. As a result of the study, important results were obtained in terms of predicting the attitudes and behaviors of consumers for organizations that want to operate in the field of electronic sports.