El osteoartritli hastalarda nöromobilizasyon, tendon kaydırma ve robotik yardımcı cihaz kullanımının ağrı, kavrama kuvveti ve el fonksiyonlarına etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of neuromobilization, tendon gliding and robotic assistive device use on pain, grip strength and hand functions in patients with hand osteoarthritis
  1. Tez No: 849025
  2. Yazar: KÜBRA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN USGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
El osteoartritli hastalarda nöromobilizasyon, tendon kaydırma ve robotik yardımcı cihaz kullanımının ağrı, kavrama kuvveti ve el fonksiyonlarına etkisini araştırmak amaçlandı. Çalışmaya 30 kadın, 9 erkek ve yaşları 45-87 yıl arasında değişen 39 hasta dahil edildi. Bireyler nöromobilizasyon (n=13), tendon kaydırma (n=13) ve robotik yardımcı cihaz (n=13) grubu olarak üç gruba ayrıldı. Tüm gruplara egzersiz eğitimi verildi. Nöromobilizasyon (NM) grubuna ek olarak median, ulnar ve radial sinir mobilizasyonu, tendon kaydırma (TK) grubuna tendon kaydırma egzersizleri, robotik yardımcı cihaz (RYC) grubuna robotik eldiven ile pasif eklem hareketleri uygulandı. Bireyleri değerlendirmek için vizüel analog skalası (VAS), Avustralya- Kanada el osteoartrit indeksi (AUSCAN), McGgill Ağrı Ölçeği, kol, omuz ve el sorunları hızlı anketi (QUİCK DASH), jebsoen taylor el fonksiyon testi (JHFT) ve dinamometre kullanıldı. Çalışma 8 hafta, haftada 3 gün olarak yapıldı. Ağrı açısından incelendiğinde NM ve TK grubunda RYC grubuna göre anlamlı fark görüldü(p0.05). Kavrama kuvveti tüm gruplarda çalışma boyunca gelişme gösterdi, istatistiksel açıdan anlamlı değildi (p>0.05) ve fakat gruplar arasında fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
It was aimed to investigate the effects of neuromobilization, tendon gliding and robotic assistive device use on pain, grip strength and hand functions in patients with hand osteoarthritis. The study included 30 women, 9 men and 39 patients aged between 45 and 87 years. Individuals were divided into three groups: neuromobilization (n=13), tendon gliding (n=13) and robotic assistive device (n=13) groups. Exercise training was given to all groups. In addition to the neuromobilization (NM) group, median, ulnar and radial nerve mobilization, tendon gliding exercises were applied to the tendon gliding (TG) group, and passive joint movements with robotic gloves were applied to the robotic assistive device (RYC) group. Visual analogue scale (VAS), Australian-Canadian hand osteoarthritis index (AUSCAN), McGgill Pain Scale, arm, shoulder and hand problems quick questionnaire (QUICK DASH), Jebsoen Taylor hand function test (JTHF) and dynamometer were used to evaluate the individuals. The study was conducted for 8 weeks, 3 days a week. When examined in terms of pain, a significant difference was seen in the NM and TG groups compared to the RYC group (p 0.05). Grip strength improved throughout the study in all groups, although it was not statistically significant (p>0.05) and there was no difference between groups.