Türk boğazlar sistemi balıkçı teknelerinin emniyet yükümlülüklerine uyumu ve balıkçıların seyir emniyeti farkındalığının ölçülmesi
Compliance of the turkish strait system fishing vessels to the safety obligations and the investigation of the fishermen's navigational safety awareness
- Tez No: 849026
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Denizcilik, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Marine, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Her iş kolunda olduğu gibi balıkçılıkta da emniyet faktörü göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Bu amaçla, 1977 yılında Torremolinos Sözleşmesi yayınlanarak, tam boyu 24 metre ve üzerinde olan balıkçı teknelerine, emniyet donanımı ile ilgili uluslararası standart getirilmiştir. Ancak dünya balıkçı gemisi filosunun %1,5'ini kapsayan bu sözleşmenin genişletilmesi gerekmektedir. Sözleşme kapsamının artırılması için İngiltere modelinin kullanılmasının uygun olacağı öngörülmüştür. Balıkçı teknelerinde her ne kadar ekipman ve malzeme eksikliği bulunmasa da emniyet konusu çalışanlar tarafından özümsenmemiş ise tehlike devam ediyor diyebiliriz. Ayrıca denizde emniyetin sadece tekne üzerindeki ekipmanla sağlanacağı düşüncesi çok eksik kalmaktadır. Özellikle balıkçıların av bölgelerindeki seyir kısıtlamaları ve zorlukları bilmemesi ciddi tehlike arz etmektedir. Çalışma alanı olan Türk Boğazlar Sistemi de dünyanın en tehlikeli ve yoğun trafiğine sahip su yoludur. Bu sebeple, balıkçıların meteorolojik, navigasyonel ve coğrafi tüm kısıtlamalara hakim olmaları gerekmektedir. Bu çalışmada, Av sahasına ulaşmak veya boğazları av sahası olarak kullanan balıkçılarla, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşme sonucunda denizde emniyet ve seyir emniyeti farkındalıklarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Toplamda 23 balıkçıyla görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler, katılımcıların izni doğrultusunda ses kaydı alınarak içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, balıkçıların, çoğunlukla emniyet faktörünü göz ardı ettiği ve özellikle emniyet ekipmanlarını maddi bir yük oluşturan gider kalemi olarak gördükleri tespit edilmiştir. Seyir emniyeti farkındalıklarının denizde emniyet farkındalıklarına göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ekipman bulundurma konusunda ise eksiklerinin olmadığı fakat genellikle sörvey çekincesi ile donatıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As in every business sector, the safety factor in fishing is too important to ignore. For this purpose, the Torremolinos Convention was published in 1977, and an international standard for safety equipment was introduced for fishing vessels with a length of 24 meters and above. However, this convention, which covers 1.5% of the world's fishing vessel fleet, needs to be expanded. It has been seen that it would be appropriate to use the England model to increase the scope of the convention. Although there is no deficiencies of equipment and materials in fishing vessels, we can say that if the safety issue is not internalized by the employees, the danger continues. In addition, the idea that the safety at sea can only be provided by the equipment on the vessel remains missing. Especially the fishermen's ignorance of the navigation restrictions and difficulties in the fishery areas causes a serious danger. The Turkish Strait System, which is field of study, is also the most dangerous and heavily trafficked strait in the world. For this reason, fishermen must be aware of all meteorological, navigational and geographical restrictions. In this study, semi-structured interviews were conducted with the fishermen who navigate the straits to reach the fishery area or use the straits as fishery grounds. As a result of the interviews, it was aimed to determine the awareness of safety and navigational safety at sea. Interviews were held a total of 23 fishermen. The interviews were audio recorded with the permission of the participants and analyzed by content analysis method. As a result of the analysis, it has been determined that the fishermen mostly ignore the safety factor and especially regard the safety equipment as an expense item that creates a financial burden. It has been determined that navigational safety awareness is higher than safety awareness at sea. It has been observed that there is no lack of equipment possession, but it is generally equipped with survey reservations.