El osteoartritli hastalarda kısa dalga diatermi tedavisinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of shortwave diathermy treatment in patients with hand osteoarthritis
- Tez No: 1001069
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN MESCİ, DR. SİBEL SÜZEN ÖZBAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, el osteoartriti tanılı hastalarda standart egzersiz programına eklenen sürekli mod kısa dalga diatermi tedavisinin ağrı, el fonksiyonları, kavrama ve pinç kuvveti ile el becerisi üzerindeki klinik etkinliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma; prospektif, randomize, çift kör ve sham kontrollü olarak tasarlanmıştır. American College of Rheumatology (ACR) 1990 kriterlerine göre el osteoartriti tanısı almış toplam 42 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar tedavi grubu ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruba da standart egzersiz programı uygulanmış; tedavi grubuna ek olarak sürekli mod kısa dalga diatermi, kontrol grubuna ise sham kısa dalga diatermi verilmiştir. Tedaviler haftada 5 gün, toplam 3 hafta (15 seans) süreyle uygulanmıştır. Değerlendirmeler tedavi öncesi (T0), tedavi bitiminde (T1, 3. hafta) ve tedavi bitiminden 12 hafta sonra (T2, 15. hafta) yapılmıştır. Ağrı; Vizüel Analog Skala (VAS) ile, el fonksiyonları Duruöz El İndeksi(DEİ) ile, kavrama gücü el dinamometresi ile, pinç kuvvetleri pinçmetre ile ve el becerisi Moberg Toplama Testi(MPUT) ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Tedavi grubunda 21, kontrol grubunda 20 hasta çalışmayı tamamladı. Başlangıçtaki demografik ve klinik özellikler için iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). VAS ağrı skorlarında tedavi grubunda, kontrol grubuna kıyasla istatistiksel anlamlı bir düzelme saptandı (p<0,001). Tedavi grubunda grup içi ağrı skorlarında T0'a kıyasla T1 ve T2 zaman noktalarında anlamlı azalma saptanırken (p<0,001), kontrol grubunda anlamlı bir değişiklik izlenmemiştir. El kavrama gücü ve pinç kuvvetlerinde her iki grupta da zaman içinde istatistiksel anlamlı artışlar gözlenmiş (p<0,05); ancak gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). DEİ ve MPUT sonuçlarında da gruplar arası anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç: Bu çalışmanın sonuçları, el osteoartriti tanılı hastalarda standart egzersiz programına eklenen kısa dalga diatermi tedavisinin ağrıyı azaltmada etkili olduğunu ancak el fonksiyonları, kavrama ve pinç kuvvetleri ile el becerisi üzerine sham uygulamaya kıyasla ek bir üstünlük sağlamadığını göstermektedir. Kısa dalga diatermi, el osteoartritinde ağrı kontrolüne yönelik destekleyici bir tedavi seçeneği olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the clinical effectiveness of continuous-mode shortwave diathermy (SWD) treatment added to a standard exercise program on pain, hand functions, grip and pinch strength, and hand dexterity in patients diagnosed with hand osteoarthritis (Hand OA). Materials and Methods: This study was designed as a prospective, randomized, double-blind, and sham-controlled trial. A total of 42 patients diagnosed with hand osteoarthritis according to the ACR 1990 criteria were included in the study. Patients were divided into two groups: the treatment group and the control group. A standard exercise program was applied to both groups; in addition, the treatment group received continuous-mode shortwave diathermy, while the control group received sham shortwave diathermy. Treatments were applied 5 days a week for a total of 3 weeks (15 sessions). Evaluations were performed before treatment (T0), at the end of treatment (T1, 3rd week), and 12 weeks after the end of treatment (T2, 15th week). Pain was evaluated with the Visual Analog Scale (VAS), hand functions with the Duruöz Hand Index, grip strength with a hand dynamometer, pinch strengths with a pinchmeter, and hand dexterity with the Moberg Pick-Up Test. Results: A total of 21 patients in the treatment group and 20 patients in the control group completed the study. No significant difference was found between the two groups for baseline demographic and clinical characteristics (p>0.05). A statistically significant improvement in VAS pain scores was observed in the treatment group compared to the control group (p<0.001). While a significant decrease was detected in within-group pain scores in the treatment group at T1 and T2 time points compared to T0 (p<0.001), no significant change was observed in the control group. Statistically significant increases were observed in hand grip strength and pinch strengths in both groups over time (p<0.05); however, no significant difference was found between the groups (p>0.05). No significant difference was found between the groups in the Duruöz Hand Index and MPUT results (p>0.05) Conclusion: The results of this study indicate that shortwave diathermy treatment added to a standard exercise program is effective in reducing pain in patients with hand osteoarthritis, but it does not provide an additional advantage over sham application on hand functions, grip and pinch strengths, or hand dexterity. Shortwave diathermy can be considered a supportive treatment option for pain management in hand osteoarthritis.