Fibromiyaljili bireylerin etkilenme düzeyleri ile ağrı ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between impact levels and pain and quality of life of individuals with fibromyalgia
- Tez No: 849029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışma, fibromiyalji bireylerin etkilenme düzeyleri ile ağrı ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde gerçekleştirilen araştırmanın örneklemine 173 fibromiyaljili hasta dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri, Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Vizüel Analog Skala (VAS), Fibromiyalji Etki Skalası ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalite Ölçeği-Kısa Formu (WHOQOL-BREF) kullanılarak Aralık 2021- Aralık 2022 tarihleri arasında yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Veriler, SPSS for Windows 22 paket programı ile analiz edilmiş ve p˂0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan bireyler ağrı skalasından ortalama 6.42±1.71 puan, Fibromiyalji Etki Skalasından ortalama 53.61±17.92 puan almışlardır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the relationship between the affected levels of fibromyalgia individuals and their pain and quality of life. Material and Method: 173 patients with fibromyalgia were included in the sample of the descriptive and relationship-seeking study. The data of the study was collected using the Patient Information Form, Visual Analog Scale (VAS), Fibromyalgia Impact Scale and World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form (WHOQOL-BREF) using face-to-face interview technique between December 2021 and December 2022. The data were analyzed with the SPSS for Windows 22 package program and evaluated at the p˂0.05 significance level. Results: Individuals participating in the study received an average of 6.42±1.71 points from the pain scale and an average of 53.61±17.92 points from the Fibromyalgia Impact Scale.