Covıd19 pandemisi sürecinde değişen toplumsal algıların ve sebeplerinin araştırılması: Sosyal medya ve metin madenciliği yaklaşımı
Investigating changing social perceptions and their causes during the Covid19 pandemic process: Social media and text mining approach
  1. Tez No: 849028
  2. Yazar: KAAN YILANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÖZEKES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Sosyoloji, Forensic Medicine, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu doktora tezi, Covid19 pandemisi özelinde toplumsal algıların pandemi sürecindeki evrimini ve bu algıların gelecekteki pandemi yönetimi stratejilerine olan potansiyel katkılarını incelemektedir. İnsanlık tarihindeki pandemilere genel bir bakışla başlayan tez, özellikle dijital haberleşme araçlarının pandemiler sırasında ve sonrasında toplumsal algıları nasıl etkilediğini vurgulamaktadır. Çalışma, sosyal medya platformlarından elde edilen veri madenciliği ve analitik yöntemlerle toplumun Covid19 salgınına tepkilerini, sosyal medyada bilgiye hızlı erişim sonrası panik ile başlayan toplumsal algının değişimini incelemektedir. Salgının başındaki bilgi eksiklikleri ve sosyal medyanın panik atmosferine etkisi ve sonrasındaki algısal evrimi, özellikle Twitter gibi mikroblog sosyal medya ağları üzerinden analiz edilmektedir. Tez, salgın sürecinin farklı aşamalarında toplumun algılarının nasıl evrildiğini ve bu algı değişimlerinin hangi faktörlere bağlı olarak ortaya çıktığını ortaya koymaktadır. Başlangıçta hayatta kalma içgüdülerinden ekonomik endişelere kadar olan bu değişim dinamikleri, toplumsal algıların karmaşıklığını anlamak adına detaylı bir şekilde incelenmektedir. Araştırma, toplumsal algıların gelecekteki pandemilerin yönetimi, kontrolü ve stratejik karar alma süreçlerine nasıl rehberlik edebileceğini ele almaktadır. Otoriteler tarafından sunulan verilerle toplumun algıları arasındaki uyumsuzlukları belirleyerek, kriz iletişimi ve stratejik planlama konularında öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Bu tez, pandemileri sadece biyolojik bir sorun olmanın ötesinde, toplumsal, ekonomik ve psikolojik boyutlarını içeren bütünlükçü bir perspektifle ele alarak, gelecekteki salgınları daha etkili bir şekilde yönetmeye katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis examines the evolution of societal perceptions during the Covid19 pandemic and the potential contributions of these perceptions to future pandemic management strategies. Commencing with a general overview of pandemics throughout human history, the thesis underscores the impact of digital communication tools on societal perceptions during and after pandemics. The study utilizes data mining and analytical methods from social media platforms to investigate societal responses to the Covid19 pandemic. It particularly focuses on the transformation of societal perception, which initially began with panic following rapid access to information on social media. The impact of information gaps at the onset of the pandemic and the subsequent evolution of societal perceptions are analyzed, especially through microblog social media networks like Twitter. The thesis reveals how societal perceptions have evolved during different stages of the pandemic, delving into the dynamics of change from survival instincts to economic concerns. These dynamics are thoroughly examined to comprehend the complexity of societal perceptions. The research discusses how societal perceptions can guide future pandemic management, control, and strategic decision-making processes. It aims to provide recommendations on crisis communication and strategic planning by identifying discrepancies between data presented by authorities and societal perceptions. By adopting a holistic perspective that considers pandemics beyond purely biological issues, encompassing societal, economic, and psychological dimensions, this thesis aspires to contribute to the more effective management of future pandemics.