Göksu nehri ve Lamas çayı havzalarının su kenesi (Hydrachnidia: acari)faunası
The water mites (Hydrachnidia: acari) fauna of the Göksu river and Lamas stream basin
- Tez No: 849065
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, Göksü Nehri ve Lamas Çayı Havzalarının Su Keneleri (Hydrachnidia: Acari) Faunası değerlendirilmiş, toplam 13 familyaya ait 61 tür tespit edilmiştir. Bunlardan; Protzia iranica, Pešić & Smit 2021, Protzia tiesnanensis Pešić & Smit 2021, Protzia uralensis Tuzovsky, 2021, Lebertia (s.str.) harrenarum Laska, 1953, Limnesia connata Koenike, 1895 Türkiye faunası için yeni kayıttır. Monatractides yildirimi n. sp., Atractides (s.str.) andreji n. sp., Neumania arvenae n. sp., Mideopsis (s.str.) boyacii n. sp., Arrenurus (s.str.) ermani n.sp., Arrenurus (Megaluracarus) pesici n. sp., Arrenurus (Micruracarus) gereckei n. sp. bilim dünyası için yeni olarak tanımlanmıştır. Teşhis edilen tüm türlerin morfolojik özellikleri, tanımları, çeşitli vücut kısımlarının ölçümleri ve çizimleri yapılmıştır. Ayrıca familyaların ve cinslerin güncel tanımları verilmiş, familya, altfamilya, cins, altcins ve tür teşhis anahtarları düzenlenmiştir. Ek olarak, yaşam ortamları ile dünyadaki yayılışları da verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the water mite (Hydrachnidia: Acari) fauna of the Göksü River and Lamas Stream Basin was evaluated and the total of 61 species belonging to 13 families were identified. Among these; Protzia iranica, Pešić & Smit 2021, Protzia tiesnanensis Pešić & Smit 2021, Protzia uralensis Tuzovsky, 2021, Lebertia (s.str.) harrenarum Laska, 1953, Limnesia connata Koenike, 1895 are new records for Turkish fauna. Monatractides yildirimi n. sp., Atractides (s.str.) andreji n. sp., Neumania arvenae n. sp., Mideopsis (s.str.) boyacii n. sp., Arrenurus (s.str.) ermani n. sp., Arrenurus (Megaluracarus) pesici n. sp. and Arrenurus (Micruracarus) gereckei n. sp. are new to science. Morphological features, descriptions, measurements and illustrations of various body parts of all identified species were defined. Additionally, current descriptions of families and genera were given, together with family, subfamily, genus, subgenus and species identification keys. Moreover, their habitats and distributions in the world are also given.