ISDN iletişim sisteminin incelenmesi ve temel ISDN kanalı üzerinde çalışan bir ISDN telefon terminalinin tasarımı ve gerçeklenmesi.
A Study of ISDN communications system and design and implementation of an ISDN basic rate interface telephone terminal
- Tez No: 84909
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Zaman ilerledikçe, insanların bilgiye ve iletişime olan ihtiyacı da teknoloji ile birlikte takip edilmesi güç bir ivme ile artmıştır. Bu ihtiyaçların günümüz telekomünikasyon alt yapısı ile karşılanamayacağı gerçeği ile 70'li yıllardan bu yana iletişim sayısal bir görünüm almaya başlamış, ihtiyaçlara tek bir arabirim ve sistem ile cevap verebilecek bir sistemin arayışına gidilmiştir. Sayısal işaret işleme ve entegre bileşen teknolojilerinin de yardımı ile 1980'lerin ortalarında ortaya atılan bütünleşik servisler sayısal ağı, yani ISDN ortaya çıkmıştır. Temelde hız ve esnekliğin bir arada en az maliyetle kullanıcıya götürülmesi problemine bir cevap olabilecek ISDN, günümüzde geliştirilen diğer ağ sistemlerine de zemin hazırlamıştır. Sunulan bu çalışma ile ISDN sistemi detaylı olarak incelenmiş, genel haberleşme alt yapısı, ISDN servis ve kavranılan, OSI tabakaları, ISDN 1., 2. ve 3. Tabaka protokolleri, temel devre ve paket modu aramaları hakkında bilgi verilmiştir. Tezin son bölümlerinde günümüzde kullanılmakta olan ISDN terminal yapılan ve donanımı incelenmiş, son olarak ta konu ile ilgili bir ISDN telefon terminal modülü gerçeklenmeye çalışılmıştır. Modülde sistem bağımsızlığı özelliği ön planda tutularak her türlü mikroişlemcili sistem ile çalışabilmesi düşüncesiyle tasanm yapılmıştır. Aynı kaygıyla, yazılımda da makine kodu yerine C programlama dili tercih edilmiş ve yazılım ona göre gerçeklenmiştir. Var olan bir haberleşme sistemiyle bütünleştirilerek oluşturulan donanım tasannu ISDN hat benzetimi yapan bir cihaz üzerinden basan ile test edilmiştir. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT By the time passed, the human being's need for information and communication has been increased parallel to technology with a big acceleration which is not easy to follow. Realizing that those requirements cannot be fulfilled by the telecommunication system in use today, the image of communication had become more and more“digital”shape and it has leaded to develop a system that can meet the needs, with only one set of system and interface. With the help of digital signal processing and integrated circuit technology, in the early 80's, integrated services digital network, ISDN appeared in the telecommunication area. Considered as the answer to the basic problem of reaching services by means of cheap, fast and flexible devices, ISDN has made a base point for the other fast access technologies being developed today. The work being introduced here, gives detailed information about whole ISDN system, and specific knowledge about telecommunication background, ISDN concepts and services, OSI layers, ISDN 1., 2., and 3. layer information and protocols, basic call procedures for packet and voice calls. In the last two chapters reader can find ISDN terminal design and implementation details. Additionally, an ISDN telephone terminal has been designed and implemented both hardware and software. This design is intended to be a module that can work with all microprocessor systems. Thus in the software no specific machine code has been used and ANSI C was chosen as a general programming language. The design has been applied on a real data communication device. This new system has been tested and demonstrated with an ISDN line simulator. Xll