Termofilik Anoxybacillus gonensis G2t bakterisinin alfa-amilaz aktivitesinin incelenmesi
Investigation of alpha-amylase activity of the thermophilic bacterium Anoxybacillus gonensis g2t
- Tez No: 849106
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ŞABAN BERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Anoxybacillus, Bacillus gibi bakteri türlerinden son zamanlarda α-amilaz enzimlerinin üretilmesi için kullanılmaktadır. Alfa-Amilaz (EC 3.2.1.1) hücrelerarası endoenzimler olup, çeşitli sonuçlar vermek için nişasta moleküllerini su ile parçalayarak (hidroliz) onları gıda, tekstil, kâğıt ve katı atık gibi biyolojik olarak çevrilmesi için endüstriyel sistemlerde kullanılmaktadır. Amilaz enzimleri hayvansal, bitkisel, mikrobiyal kaynak olarak üretilmektedir, ancak endüstride yaygın olarak mikrobiyal amilazlara gereksinim duyulmaktadır. Bu amaç doğrultusunda A. gonensis G2T bakterisinden PZR ile tespit edilen alfa-amilaz geni 1446 baz çifti büyüklüğünde toplam 482 amino asidi kodlayan tek bir açık okuma dizisidir. Genin ekspresyonu amacıyla pET28a(+) vektörüne klonlandıktan sonra E. coli BL21(DE3) hücresinde 1 mM IPTG ile indüksiyonu sağlandı. Enzimin saflaştırılması, termal inaktivasyon ve iyon değişim kromatografisi ile yapıldı. Yapılan karakterizasyon çalışmaları sonucunda enzimin optimum pH'sı 7,2, optimum sıcaklığı 60C olarak belirlendi. Enzimin Vmax değeri 0,10694 ± 0,003 nM/dak/mg protein ve Km'si ise 4,34174 ± 0,393 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Bacterial species such as Anoxybacillus, Bacillus have recently been used to produce α-amylase enzymes. Alpha-Amylase (EC 3.2.1.1) are intracellular endoenzymes, which are used in industrial systems for the bioconversion of starch molecules such as food, textiles, paper and solid waste by breaking them down with water (hydrolysis) to give various results. Amylase enzymes are produced from animal, plant and microbial sources, but microbial amylases are widely needed in industry. For this purpose, the alpha-amylase gene identified by PCR from the bacterium A. gonensis G2T is a single open reading sequence of 1446 base pairs encoding a total of 482 amino acids. The gene was cloned into pET28a(+) vector for expression and induced in E. coli BL21(DE3) cells with 1 mM IPTG. The enzyme was purified by thermal inactivation and ion exchange chromatography. As a result of the characterization studies, the optimum pH of the enzyme was determined as 7.2 and the optimum temperature as 60C. The Vmax value of the enzyme was 0.10694 ± 0.003 nM/min/mg protein and Km was 4.34174 ± 0.393.