Peyzaj mimarlığında e-ticaret uygulamaları üzerine bir araştırma
A research E-commerce applications in landscape architecture
- Tez No: 849105
- Danışmanlar: DOÇ. CANDAN KUŞ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ticaret, insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için önemli bir araçtır. Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının artması ile birlikte toplumları etkileyen değişim kavramları olmuştur. Bu kavramlardan birisi de ticaret kavramıdır. Zamanla geleneksel ticaret yerini elektronik ticarete bırakmıştır. İnsanlar, ihtiyaçlarını zaman ve mekân fark etmeksizin hızlı ve kolay bir şekilde karşılamaktadır. Böylece online alışveriş faaliyetlerinde global ölçekte artış söz konusu olmuştur. Bu çalışma, peyzaj mimarlığı sektöründe e-ticaret üzerine kullanıcıların tercihleri ve taleplerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, ülke genelinde faaliyetlerini sürdüren peyzaj mimarlığı şirketlerinden e-ticaret uygulamaları üzerine çalışmalarını yürüten 25 işletme, çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Çalışmada, e-ticaret uygulamalarında en fazla tercih edilen ürünler ile uygulamada yaşanılan sorunlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda; kolay, hızlı tedarik, fiyat ve dayanıklı ürünler olması e-ticarette satılan ürünlerin avantajını oluştururken; kargodan oluşan sorunlar ve canlı materyallerden kaynaklanan problemlerin dezavantajları oluşturduğu görülmektedir. Birçok işletmenin e-ticaret uygulamalarında reklama başvurdukları, iade konusunda herhangi bir sorun yaşamadıkları ve fiyat uygunluğu ile daha kolay ve fiyat uygunluğu nedeniyle e-ticareti tercih ettikleri tespit edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular doğrultusunda, e-ticaret uygulamalarının daha sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için, peyzaj mimarlığının her alanı ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Trade is a significant instrument for sustaining human livelihoods. The advancement of technology and the increasing use of the internet have introduced transformative concepts affecting societies, one of which is the concept of trade. Over time, traditional trading has given way to electronic trading. People now fulfill their needs rapidly and effortlessly, indifferent to time or place. Therefore, online shopping activities gave way to a global increase in such transactions. This study aims to determine the preferences and demands of users in the field of landscape architecture concerning E-commerce. To achieve this objective, 25 landscape architecture companies operating nationwide and engaged in E-commerce applications were selected for investigation. The study attempts to identify the most preferred products in E-commerce applications and the challenges encountered in their implementation. The results of the study indicate that the advantages of products sold in E-commerce covers ease of fast procurement, price, and durable products while disadvantages arise from issues related to shipping and problems originating from live materials. It was observed that many companies resort to advertising in their E-commerce applications, experience no issues with refunds, and prefer E-commerce due to its ease and affordability. Based on the findings of the study, recommendations for the effective implementation of E-commerce applications in all areas of landscape architecture have been provided