Kırsal yerleşim için yenilenebilir hibrit enerji üretim sisteminin analiz ve tasarımı
Analysis and design of renewable hybrid power generation system for rural settlement
  1. Tez No: 849127
  2. Yazar: ELNUR ADILOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında; rüzgâr ve güneşten elektrik üretebilen hibrit enerji sistemi tasarlanmış ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. Güneş panelleri hibrit sistemin en önemli parçalarından biri olup üzerine düşen güneş ışınlarını herhangi bir hareketli aksam olmadan direk olarak elektrik enerjisine çevirir. Rüzgâr enerjisi ise rüzgâr türbinleri ile elde edilir. Bir rüzgâr türbini, yüksek irtifada veya açık denizde büyük kanatlarla donatılmış bir yapıdır. Rüzgâr bu kanatları döndürdüğünde mekanik enerji üretilir. Hibrit sistem, en az iki farklı enerji kaynağını birleştiren bir enerji sistemidir. Hibrit sistem, enerji verimliliğini iyileştirerek fosil yakıt tüketimini azaltarak çevresel etkiyi en aza indirir. Hibrit sistemler, enerji alanında sürdürülebilirlik, verimlilik ve güvenilirlik bakımından önemli hale gelmiştir. HOMER programı kullanılarak tasarlanan hibrit sistemde, güneş ve rüzgâr enerjisi kullanılarak üretilen enerji pillerde depolanmaktadır ve ihtiyaç duyulduğunda yükler için kullanılmaktadır. Eğer aküler tamamen dolu ise, fazla enerji doğrudan yüklerin ihtiyacını karşılamak için kullanılır. Aynı şzamanda, güneş panelleri ve rüzgâr türbini enerji üretemediği durumlarda, yüklerin ihtiyacı on-grid bağlantısı ile şebekeden sağlanmaktadır. Bu şekilde, sistemdeki yüklerin her zaman enerji ihtiyacı karşılanmış olmaktadır. Hibrit sistemde kullanılan PV paneller ve rüzgâr türbini çıkışları, akülerle birlikte şebeke gerilimi ve frekansını düzenleyen hibrit invertere bağlanır ve bu inverterden çıkış yapılarak yükler beslenir. Sistemdeki PV panelleri ve rüzgâr türbininin ürettiği enerji, akım ve güç değerleri anlık, günlük, haftalık ve aylık olarak kaydedilirken, akü grubunun doluluk durumu ve şarj seviyesi de anlık olarak hibrit inverter tarafından kaydedilmektedir. Bu verileri ele alınarak hibrit sistem incelenmiştir. Enerji üretim ve tüketim verileri sayesinde sistemin performansı değerlendirilmekte ve optimize edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a hybrid energy system capable of generating electricity from wind and solar energy has been designed and implemented. Solar panels are one of the most important components of the hybrid system, converting incident sunlight directly into electrical energy without any moving parts. Wind energy, on the other hand, is obtained through wind turbines. A wind turbine is a structure equipped with large blades, usually located at high altitudes or offshore. When the wind turns these blades, mechanical energy is produced. A hybrid system is an energy system that combines at least two different energy sources. By improving energy efficiency and reducing fossil fuel consumption, hybrid systems minimize environmental impact. Hybrid systems have become increasingly important in the energy field in terms of sustainability, efficiency, and reliability. In the hybrid system designed using the HOMER program, the energy produced using solar and wind energy is stored in batteries and used for loads when needed. If the batteries are fully charged, the excess energy is used directly to meet the needs of the loads. At the same time, in cases where solar panels and wind turbines cannot produce energy, the needs of the loads are provided from the grid via on-grid connection. In this way, the energy needs of the loads in the system are always met. The PV panels and wind turbine outputs used in the hybrid system are connected to the hybrid inverter, which regulates the grid voltage and frequency, together with the batteries, and the loads are fed by outputting from this inverter. While the energy, current and power values produced by the PV panels and wind turbine in the system are recorded instantaneously, daily, weekly and monthly, the battery group's fullness and charge level are recorded instantly by the hybrid inverter. By considering these data, the hybrid system was examined. Thanks to energy production and consumption data, the performance of the system is evaluated and optimized.