Yoğun bakımda yatan hastalardan elde edilen Candida spp.'lerin moleküler identifikasyonu, virulans faktörleri (adezyon, biyofilm, hidrolitik enzim) aktivite ve antifungal duyarlılık analizleri
Molecular identification, virulence factors (adhesion, biofilm, hydrolytic enzyme) activity and antifungal sensitivity analysis of Candida spp. obtained from patients in intensive care unit
- Tez No: 849133
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH TOKAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Candida türleri yoğun bakım ünitelerinden (YBÜ) en sık izole edilen enfeksiyon etkenlerinden biridir. C. albicans en sık hastalık yapan Candida türü olsa da son yıllarda non-albicans Candida türleri hızla artmaktadır. Bu çalışma da YBÜ'nde yatan hastalardan izole edilen Candida izolatlarının; türleri, virülans faktörleri ve antifungallere karşı olan duyarlılığını analiz etmek amaçlanmıştır. Yüz hastadan alınan örneklerden izole edilen Candida'lar standart mikrobiyolojik yöntemlerle tanımlanmıştır. Candida spp. olduğu düşünülen mayalara ITS-1 ve ITS-4 primerleri kullanılarak sekanslama, adezyon, biyofilm ve virülans faktör testleri yapılmıştır. İzolatların antifungallere karşı olan duyarlılığını belirlemek amacıyla BD phoenix otomatize sisteminde analiz edilmiştir. Çalışmaya göre en yaygın türün C. albicans olduğu, bunu C. parapsipolis takip ettiği görülmüştür. İzolatların 15'inde çok güçlü pozitif biyofilm aktivitesi gözlemlenirken %42sinde fosfolipaz; %52sinde proteinaz; %77sinde hemoliz aktivitesi pozitif olarak saptanmıştır. En yüksek direnç flukonazole karşı gözlenmiştir. Çalışmamızda non-albicans Candida türlerinin izolasyon sıklığının (%60) önemli oranlarda olduğu belirlenmiştir. Antifungal direnç ile virülans faktörleri arasındaki ilişkinin genotipik ve fenotipik çalışmaların arttırılmasıyla yeni antifungal ajanlar üzerinde çalışmanın faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Candida species are most commonly isolated in fungal infections in intensive care unit (ICU). Although C. albicans is known as the most common disease causing Candida species, non-albicans Candida spp. isolated in recent years increasing rapidly. In this study, Candida isolates isolated from patients in ICU; it was aimed to analyze the species, virulence factors and sensitivity to antifungals. Candida isolated from samples taken from 100 patients were identified by standard microbiological methods. Yeasts thought to be Candida sequencing using primers ITS-1 and ITS-4, adhesion, biofilm and virulence factor tests were performed. Determine the resistance of the isolates to antifungals, they were analyzed in the BD Phoenix automated system and their sensitivity profiles were determined. By results in study, the most common species was C. albicans, followed by C. parapsipolis. Very strong positive biofilm activity was observed in 15 of the isolates. Phospholipase in 42%; proteinase in 52%; hemolysis activity was detected as positive in 77%; of isolates. The highest resistance was observed against fluconazole. In our study, it was determined that frequency of isolation of non-albicans Candida was at significant rates. It is thought that it would be beneficial to study new antifungal agents by increasing genotypic and phenotypic studies of the relationship between antifungal resistance and virulence factors.