Doğal gaz nakil hatlarında meydana gelen kirlenme olayının araştırılması ve çözüm önerileri
The Investigation of the pollution event occurring in the natural gas transmission pipelines and solution proposals
- Tez No: 84917
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN SUNGU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Doğal gaz nakil hatlarında meydana gelen kirlenme olayını konu alan bu çalışmada amaç IGDAŞ doğal gaz nakil ve regülasyon sistemlerinde ciddi boyutta hasar ve fonksiyon bozukluklarına neden olan kirlenme bileşenlerinin, sistem içi oluşum mekanizmalarını tespit edip, bu soruna çözüm önerileri getirmektir. Bu noktadan hareketle, doğal gazın BOTAŞ tarafından Türkiye'ye getirilmesinden başlayarak, İGDAŞ'a verildiği noktalardan son kullanıcı regülatörlerine kadar ki süreç içinde, nakil hatlarındaki muhtemel kirletici kaynakları gözler önüne serilmektedir. Bu çalışma sırasında, elde edilen kirlenme bileşenlerinin analiz sonuçlarından yola çıkarak, imalat aşamasından başlayıp hidrostatik test sonrası devreye alma işlemlerine kadar ki uygulamalar, teorileriyle birlikte ele alınmış, kirletici kaynakları ve mekanizmaları tespit edilmiştir. Doğal gaz nakil hatlarında kirlenmeyi önleyici en önemli tedbir, imalat aşamasında maksimum dikkati göstererek hattın korozyona uğramasını önleyecek şekilde, hat içinde su, toz ve döküntü kalmasını önlemektir. Ancak, İGDAŞ gibi, bir kere kirlenme olayı ve etkileriyle karşılaşılmışsa, öncelikle hat içi temizlenmelidir. Daha sonra da hat içi tetkikler yapılarak hattın şimdiki durumu görüntülenmelidir. Hattın temizlenmesi öncelikle regülasyon sistemi için gereklidir, çünkü yoğun gaz talebi dönemlerinde hat başmandaki düşmelerden dolayı gazın hızı artarak akış türbülanslı hale gelmekte ve hat içindeki kirlenme bileşenlerini yüksek hızlarda regülasyon sistemine sokmaktadır. Gazın içindeki parçacıkların yüksek hızlarla regülasyon ünitelerine girmesi sonucu, regülatör gövdesi dahil önemli çelik parçaların ve diyaframın hasar gördüğü tespit edilmiştir. Bu sorunu gidermek için hat içi tetkik ve temizlemenin yanı sıra, yeni bir metod geliştirilerek tartışmaya açılmıştır. Geliştirilen bu metoda göre, basınç, kontrollü olarak düşürülerek, gaz akış karakteri, hız artışının etkisi ile türbülanslı hale gelecek, hat sonundaki deşarj ünitesinde biriken kirlenme bileşenleri diferansiyel basınç metoduyla gözlenerek deşarj edilecektir. Bu işlem birkaç kere tekrarlanarak istatistiksel veriler ışığında kirlenme analizleri yapılacak, hattın kirlenme profili de bu yolla tespit edilmiş olacaktır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study that considers the pollution event occurring in the natural gas transmission lines is to determine the pollution components and formation mechanisms in the system that cause serious damage and function defects in the İGDAŞ natural gas transmission and regulation systems, and present some solution comments for this problem. So, from the bringing process of natural gas to Türkiye by BOTAŞ to its giving process to the end-user regulators through the points of İGDAŞ, the potential pollutant sources in the natural gas pipelines are examined. During this study, by considering the analysis results of obtained pollution components,the applications starting from the production phase until the commissioning phase after the hydrostatic tests are investigated together with their theories and the pollution sources and mechanisms are determined. It is also got use of the experiences of leading companies who had problems with the natural gas transmission lines. The most important measure that prevents pollution in the natural gas pipelines is to prevent water, dust and waste remains in the pipeline in order to prevent corrosion in the pipeline during production phase by showing maximum care.However, if a pollution event and its effects occur as in İGDAŞ,firstly,the inside of a pipeline should be cleaned.The cleaning of a pipeline is mainly necessary for the regulation system. Because,during the dense gas demand periods,the speed of gas increases because of the decreases in the pipeline pressure,flow becomes turbulenced and forces the pollution components in the pipeline to the regulation system in higher speeds. As a result of entering the particles in the gas to the regulation units in high speeds,the regulator body, important steel parts and diaphragm are greatly damaged. Besides the examination and cleaning processes in the pipeline to prevent such damages in the pipelines new method is discussed. According to this method,the pressure is lowered under control, by the way,gas flow character becomes turbulenced with the effect of speed increase and the pollution components accumulated in the discharge unit at the end of the pipeline are discharged by the differential pressure method. By repeating this process a few times, pollution analysis are made according to the statistical data and the pollution profile of the pipeline would be determined by this way.During this process, necessary calculations and controls are made and damage to the system is prevented. Therefore, pollution event in the pipeline will be prevented. via