Investigation of different system identification methods for launch vehicles
Fırlatma araçları için farklı sistem tanılama yöntemlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 849188
  2. Yazar: HAZEL DEMİREL BAYRI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERSİN SÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, özellikle fırlatma araçları için, araçların aerodinamik kararlılık ve kontrol türevlerini tanılama üzerine odaklanmaktadır. Bu tür araçların dinamikleri ve kontrol sistemleri, ataletsel ve aerodinamik parametrelerde hızlı ve büyük değişiklikler, ayrıca düşük ve yüksek frekanslı modların etkileşimi gibi olağandışı özellikler sergilemektedir. Ek olarak, belirli manevralarla uçuş testi yapma imkanı sıkı güvenlik ve finansal sınırlamalar nedeniyle kısıtlıdır. Pegasus fırlatma aracının aerodinamik veri tabanı ve ilk uçuş test verileri, sistem tanımlama yöntemlerinin verimliliğini değerlendirmek için bir örnek çalışma olarak kullanılmıştır. Öncelikle, üç serbestlik dereceli bir modelin sonuçları ile en küçük kareler tahmin yöntemi kullanılarak aerodinamik türevler tahmin edilmiştir. Ayrıca, toplam aerodinamik kuvvet ve moment katsayılarını tahmin etmek için ileri beslemeli sinir ağı yaklaşımı kullanılmış ve sinir modelinin çıktılarından aerodinamik türevleri tahmin etmek için en küçük kareler yöntemi kullanılmıştır. Öte yandan aerodinamik türev katsayılarını elde etmek için farklı bir method olarak çıktı hatası yaklaşımı geliştirilmiştir. Son olarak, bu üç teknik ile parametrelerin tahmin edilebilirliği, ortalama hataların kareleri kullanılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on identifying the aerodynamic stability and control derivatives of vehicles, specifically launch vehicles. Such vehicles' dynamics and control exhibit unusual characteristics, including as quick and large changes in inertial and aerodynamic parameters, as well as interactions between low and high-frequency modes. Additionally, accurate vehicle modeling is difficult since, for example, dedicated flight testing with specific maneuvers are disallowed due to stringent safety and financial constraints. The Pegasus launch vehicle's aerodynamic database and first flight test data were used as a case study to evaluate the effectiveness of system identification methods. First, outcomes of a three degree-of-freedom model were used in the least square estimation method to predict aerodynamic derivatives. Furthermore, feed-forward neural network approach was used to predict total aerodynamic force and moment coefficients, and the least square method was used to estimate aerodynamic derivatives from the outputs of the neural model. On the other hand, the output error approach has been developed as a different method to obtain aerodynamic derivative coefficients. Lastly, the predictability of the parameters for these three techniques was compared by using mean-squared errors.