Evaluation of a home-based connected product ecosystem for tracking falls in senior adults
İleri yaş bireylerin düşme takibine yönelik ev-tabanlı bağlantılı ürün ekosisteminin değerlendirilmesi
- Tez No: 849187
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ŞENER PEDGLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Düşme, yaşlı yetişkinler için yaralanma, bilinç kaybı ve hatta ölüm gibi ciddi sonuçlara yol açabilen önemli bir sorundur. Özellikle evde düşme vakalarında yaşlı yetişkinler, günlük yaşamlarında kendilerine destek olan acil tıp uzmanları veya bakıcıları ile iletişim kurmakta zorluk çekmektedir. Bu sorunu çözmek için ev tabanlı bağlantılı ürün ekosistemi hem düşme olayını yönetmeye hem de düşme risk faktörlerini azaltmaya yönelik ürünler aracılığıyla paydaşların birbirleriyle etkileşime girmesine olanak sağlamayı vaat ediyor. Bu çalışma, yaşlı yetişkinler, bakıcılar ve acil tıp uzmanları arasındaki olası iletişim akışlarını dikkate alarak hem düşme anını yönetmek hem de düşme risk faktörlerini azaltmak için çözümler geliştirmeyi amaçladı. Bu nedenle sekiz yaşlı yetişkin ve sekiz bakıcının çiftler halinde katılımıyla bir çalışma yürütüldü. Ayrıca acil durumlarda yaşlı yetişkinler ile paydaşlar arasındaki iletişim akışını daha iyi araştırmak için acil servis görevlileri ve sağlık görevlileriyle başka bir çalışma daha yapıldı. Ciddi sonuçlara yol açan bir düşme durumunda, yaşlı yetişkinler ile acil tıp uzmanları veya bakıcılar arasında çok önemli bir iletişim akışının olduğu keşfedildi. Bir diğer iletişim akışının ise günlük iletişim akışı olduğu belirlendi. Çalışma sonucunda bakım verenlerin yaşlı yetişkinlerin sağlık verilerini takip edebilmeleri ve sevdiklerinin güvenliğini sağlayabilmeleri için ürün ekosistemlerinin potansiyel kullanımı ve bunların nasıl iyileştirilebileceğine dair bulgular anlatıldı.
Özet (Çeviri)
Fall is a significant problem for senior adults that can lead to serious consequences such as injury, loss of consciousness, and even death. Especially in cases where falls occur at home, senior adults have difficulty communicating with emergency medical professionals or their caregivers, who support them in their daily lives. To solve this problem, the home-based connected product ecosystem is promising to allow stakeholders to interact with each other through products for both managing the event of a fall and mitigating fall risk factors. This study aimed to develop solutions for both managing the moment of falling and reducing fall risk factors, taking into account possible communication flows between senior adults, caregivers, and emergency medical professionals. For this reason, a study was conducted with the participation of eight senior adults and eight caregivers in pairs. In addition, another study was conducted with EMTs and paramedics to better investigate the communication flow between senior adults and stakeholders in emergency situations. In the event of a fall that results in severe outcomes, it was discovered that there is a crucial communication flow between senior adults and emergency medical professionals, or caregivers. Another communication flow was determined to be a daily communication flow. As a result of study, the potential use of product ecosystems and findings about how to improve them in order to allow caregivers to monitor the health data of senior adults and ensure the safety of their loved ones were explained.