Zayıf kayalarda çivi destekli derin kazı davranışı
Nail supported deep excavation behavior in weakrocks
- Tez No: 849193
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVANUR KILIÇ, PROF. DR. MEHMET MUHİT BERİLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu doktora tezinde zayıf kumtaşı birimlerdeki çivili kazı destekleme sistemi 1:1 ölçekli model deney ve sayısal analizler kullanılarak incelenmiştir. Model deney, zemin araştırmalarından elde edilen malzeme parametreleri kullanılarak yapılan sayısal ve limit denge analizlerine göre tasarlanmış ve uygulanmıştır. Bu tasarıma göre yatayla 85° eğimli shotcrete kaplama, yatayda 7 ve düşeyde 5 sıra çivi ile 1.4 m derinlikte toplam 6 kademeli kazı yapılmıştır. Çivi delgileri yatayla 15° açılı, 125 mm çapında yapılmış ve 14 mm çaplı inşaat çeliği yerleştirilerek enjeksiyonlanmıştır. Nihai kazı kademesinde yaklaşık 1 ay beklenmiş ve sonrasında kesit üzerine sürşarj yükü uygulanarak tüm aşamalarda kesitin davranışı ölçüm ekipmanları ile gözlenmiştir. Aletsel gözlemler, çivi kafalarına yük hücreleri (load cell), enjeksiyonlu kısımlara gerinim ölçerler (strain gauge), düşey inklinometreler, püskürtme beton üzerine optik reflektörler ve yükleme başlığı plakası üzerine mekanik komparatörler yerleştirilerek yapılmıştır. Çivilerin çekme kapasitelerini belirleyebilmek ve çekme yükündeki davranışını belirlemek için çivi sıyrılma deneyleri yapılmıştır. Ayrıca çivi enjeksiyonlarının mukavemeti, enjeksiyonlardan alınan örnekler üzerinde yapılan laboratuar basınç deneyleri ile belirlenmiştir. Yapılan tüm aletsel gözlem sonuçları çizim ve grafikler ile değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelere göre zayıf kayalarda çivilerin güvenli şekilde yapılabileceği, çivi destekli kazı tasarımının ayrıntılı saha ve laboratuar deneyleri ile belirlenemeyen kaya parametreleri sebebiyle yerel ve genel stabilitesinin aşırı güvenli tarafta kaldığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis examined the nailed excavation support system in weak sandstone units with 1:1 scale model experiments and numerical analysis. The model was designed and implemented according to numerical and limit equilibrium analyses using material parameters obtained from experimental ground investigations. According to this design, a 6-stage excavation was carried out at a depth of 1.4 m with a shotcrete coating inclined at 85° to the horizontal, with 7 rows of nails horizontally and 5 rows vertically. Nail drills were made with a 15° angle to the horizontal, 125 mm in diameter, and 14 mm diameter construction steel was placed and injected. Approximately one month wait for the final excavation stage. A surcharge load was applied to the section, and the behavior of the section was observed with measurement equipment at all stages. Instrumental observations were made by placing load cells on the nail heads; strain gauges on the grouted parts, vertical inclinometers, optical reflectors on the shotcrete, and mechanical comparators on the loading head plate. Pull out tests were carried out to determine the nails' tensile capacity and their behavior under tensile load. In addition, the strength of nail injections was determined by laboratory pressure tests performed on concrete samples. All instrumental observation results were evaluated with drawings and graphics. According to these evaluations, it has been concluded that nails can be installed safely in weak rocks and that the local and general stability of the nail-supported excavation design remains on the extremely safe side due to the rock parameters that detailed field and laboratory tests cannot determine.