Kişisel verilerin korunması açısından parmak izi delili
Fingerprint evidence for the protection of personal data
  1. Tez No: 849219
  2. Yazar: BURAK SUCAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma ile parmak izi verisinin idari merciler ve özellikle kolluk tarafından işlenmesi, kaydedilmesi ve kullanılmasının Kişisel Veri Hukuku yönüyle değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmada öncelikle bir delil olarak parmak izi verisi ele alınmış, güncel teknolojiler ışığında parmak izi delili değerlendirilmeye çalışılmıştır. Diğer yandan kişisel verinin korunması gerekliliğinin doğuşu, kişisel verinin korunmasına yönelik uluslararası gelişmeler ve ulusal normlar değerlendirilmiştir. Ayrıca parmak izi verisinin, Kişisel Verilerin Korunması Hukuku açısından değerlendirilmesine yönelik olarak AİHM kararları incelenmiş, Türkiye'nin üye olduğu uluslararası kuruluşlar nezdinde bağlayıcı olan ve olmayan normlar incelenmiştir. Bu incelemelerin yapılmasındaki amaç, parmak izi delilinin soruşturma öncesi ve soruşturma sonrası kullanımına yönelik olarak Kişisel Verilerin Korunması Hukukuna uygunluğunun sorgulanması, Kişisel verilerin korunmasına yönelik milli güvenliğe ve kamu düzenine ilişkin istisnaların doğru bir şekilde değerlendirilmesini sağlamaktır. Gelinen noktada; özellikle soruşturma öncesi parmak izi delilinin kullanımının Kişisel Verilerin Korunmasına yönelik ulusal ve uluslararası normlara aykırılık teşkil edebildiği, Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşme ve Mahkeme kararlarına aykırılıklar içerebildiği görülmüştür. Bu doğrultuda; var olan mevzuat hükümlerinde düzenlemeler yapılması gerektiği, kullanımın Kişisel Veri Hukukuna uygun olduğu noktalarda dahi normların daha açık ve sınırsız kullanım biçimine dönüşmemesini sağlayacak önlemler alınması gerektiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the processing, recording and use of fingerprint data by administrative authorities and especially by law enforcement agencies in terms of Personal Data Law. In the study, first of all, fingerprint data is discussed as an evidence and fingerprint evidence is tried to be evaluated in the light of current technologies. On the other hand, the emergence of the necessity to protect personal data, international developments and national norms regarding the protection of personal data were evaluated. In addition, the decisions of the ECtHR have been examined for the evaluation of fingerprint data in terms of Personal Data Protection Law, and the binding and non- binding norms before the international organizations of which Turkey is a member have been examined. The purpose of these examinations is to question the compliance of fingerprint evidence with the Law on the Protection of Personal Data for the use of fingerprint evidence before and after the investigation, and to ensure that the exceptions related to national security and public order for the protection of personal data are evaluated correctly. At this point, it has been observed that the use of fingerprint evidence, especially before the investigation, may be contrary to national and international norms regarding the Protection of Personal Data, and may be contrary to international conventions and Court decisions to which Turkey is a party. In this direction, measures should be taken to ensure that the norms do not turn into a more open and unlimited form of use, even at points where the existing legislation provisions should be amended and the use is in accordance with the Personal Data Law.