Retrograd intrarenal cerrahi sonrası D-J stent ile ilişkilisemptomlar üzerine alfa bloker ve mirabegronun etkinliğininkarşılaştırılması
Comparison of the efficacy of alpha blockers and mirabegron on D-J stent-related symptoms after retrograde intrarenal surgery
- Tez No: 849242
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAKIP ERTURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş: Üriner sistem taş hastalığı sık görülen ürolojik hastalıklar arasında yer alır. Bu yüzden üriner sistem taş hastalığındaki tedavi yöntemleri oldukça çeşitlidir. RIRC (Retrograd Intrarenal Cerrahi) bu tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak fleksıbl üreterorenoskopinin giderek gelişmesi ve yeni lazer enerji kaynaklarının kullanılması ile beraber RIRC tedavi yöntemi kullanımı da yaygınlaşmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda; RIRC yapılan ve D-J (double-J) takılan hastaların kırılan taşları dökmesi, D-J'ye bağlı alt üriner sistem semptomlarının azaltılması, ayrıca kırılan taş parçaları ve D-J'ye bağlı ağrı semptomunun azaltılması ve yaşam kalitesinin bozulmasının engellenmesi için alfuzosin ve mirabegron tedavileri sıkça kullanılmaktadır. Biz de bu iki ilacın etkinlikleri, birbirlerine göre üstünlükleri, kombinasyonun ve ayrı ayrı etkilerini kendi aralarında ve kontrol grubuyla karşılaştırılmasını araştırdık. Çalışmaya 103 hasta dahil edildi. Bu hastalar 4 gruba ayrıldı; 1. grup herhangi bir medikal tedavi almayan kontrol grubu, 2. grup alfuzosin kullanan, 3. grup mirabegron kullanan, 4. grup alfuzosin ve mirabegron kombinasyon tedavisi alan grup olarak belirlendi. Bulgular: Çalışmamızda gruplar arasında taşsızlık oranları açısından anlamlı bir fark izlenmedi (p=0,400). Yine OAB-V8 (Over aktive bladder validated 8) aşırı aktif mesane değerlendirme formu ile gruplar arasında semptomlar açısından farklılık saptanmadı. Gruplar arasında ağrı skorları karşılaştırıldığında, en az ağrı skoru alfuzosin alan grupta izlendi (1,69 ±1,52). Ancak bu istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,301). Çalışmamızda rezidü oranları üzerine; yaş, cinsiyet, taşın konumu, dansitesi, boyutu, pre-op D-J'li olma ve lazer tipleri gibi değişkenlerin etkisi araştırıldı. Rezidü oranları üzerine istatistiksel olarak anlamlı tek değişkenin taşın boyutu olduğu tespit edildi (p=0,025). Sonuç: Çalışmamızda; kırılan taşların dökülmesi, alt üriner sistem semptomlarının giderilmesi ve ağrı skoru üzerine uygulanan medikal tedaviler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilemedi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Urinary system stone disease is one of the common urological diseases. Therefore, there are various treatment methods for urinary system stone disease. RIRS (Retrograde Intrarenal Surgery) is one of these treatment methods. Due to technological developments, the use of RIRC treatment method is also becoming widespread with the gradual development of flexible ureterorenoscopy and the use of new laser energy sources. Materıal and Method: Alfuzosin and mirabegron are frequently used in patients who have undergone RIRS and D-J (double-J) implantation for expulsion of fragmanted stones, reducing the lower urinary tract symptoms due to D-J and also relieving the pain symptoms due to fragmanted Stones and D-J, and preventing deterioration in quality of life. In our study; we investigated the effectiveness of these two drugs, their superiority over each other and compared their individual effects, effect of combination with each other and with the control group. 103 patient included in the study and divided as 4 groups. It is determined as 1. Group who didn't receive medical treatment, 2. Group who recieved alfuzosine, 3. Group who received mirabegron, 4. Group who received combination treatment of alfuzosine and mirabegron. Results: In our study, no significant difference was observed between the groups in terms of stone-free rates (p=0.400). Moreover, no difference was observed between the groups in terms of symptoms according to the OAB-V8 (Over activated bladder validated 8) overactive bladder evaluation form. When pain scores were compared between the groups, the lowest pain score was detected in the group receiving alfuzosin (1.69 ±1.52). However, this was not statistically significant (p=0.301). In our study, the effects of variables such as age, gender, stone location, density, size, pre-operative D-J and laser types on residual stone rates were investigated. It was detected that the only statistically significant variable on residual stone rates was the size of the stone (p=0.025). Conclusion: In our study; no statistically significant difference could be found between the applied medical treatments on the expulsion of fragmanted stones, relief of lower urinary tract symptoms and pain score.