Genç erişkin popülasyonda sosyal medya bağımlılığının aleksitimi düzeyi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of social media addiction on the level of alexythimia in the young adult population
  1. Tez No: 849259
  2. Yazar: ASLIHAN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Günümüzde internet ve sosyal medya kullanımı yaygınlaşmış ve yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, sosyoekonomik durum, zaman, mekan kısıtlaması olmadan birçok kişinin ulaşabildiği bir alan haline gelmiştir. Aleksitimi, duygularını ifade etme ve çözümleme becerilerinde azalma, kısıtlı hayal gücü ile karakterize edilen, empati yetersizliği bulunan, dışa dönük özelliklere sahip ve dürtüsel davranışlara eğilimli bir durum olarak ifade edilir. Çalışmamızın amacı genç erişkin popülasyonda sosyal medya bağımlılığının aleksitimi düzeyi üzerine etkisini incelemektir. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Gülbahar Eğitim ASM nüfusuna kayıtlı olan 18-45 yaş aralığındaki çalışmaya katılmaya onay veren ve dahil edilme kriterlerini karşılayan bireylere sosyodemografik özelliklerini, SMBÖ-YF ölçeğini ve TAÖ-20 ölçeğini içeren araştırmacı tarafından oluşturulan anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: Nowadays, the use of the internet and social media has become widespread and has become an area that many people can access without age, gender, education level, socioeconomic status, time and space restrictions. Alexithymia is defined as a condition characterized by decreased ability to express and analyze emotions, limited imagination, lack of empathy, extroverted characteristics and a tendency to impulsive behaviors. The aim of our study was to examine the effect of social media addiction on alexithymia level in the young adult population. METHODS: In our study, the questionnaire created by the researcher including sociodemographic characteristics, SMBÖ-YF scale and TAÖ-20 scale was applied to individuals between the ages of 18-45 who were registered in the population of Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital Gülbahar Education FHCC, who gave consent to participate in the study and met the inclusion criteria.