Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi hastane personelinin sosyal medya bağımlılığı ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtileri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Social media addiction; risk factors and relationhips with adult attention-deficit hyperactivity symptoms
- Tez No: 639125
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR, DOÇ. DR. CEM CERİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Family Medicine, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırmanın tipi kesitsel olarak planlanmıştır. Bu araştırma; 1. Kocaeli üniversitesi hastanesi personelinde, sağlıklı populasyonda sosyal medya bağımlılığı yaygınlığını saptamak, 2. Kocaeli üniversitesi hastane personelinde, sağlıklı populasyonda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirti sıklığını saptamak, 3. Sosyal medya bağımlılığını etkileyen/ilişkili faktörler saptamak, 4. Sosyal medya bağımlılığı ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtileri arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla bu çalışma tasarlanmıştır. 2. Yöntem Çalışma Nisan 2019 - Temmuz 2019 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi personelleri(temizlik personeli, güvenlik, hemşire, hekim ve diğer) arasında gerçekleştirilmiştir. 220 personele ulaşılması amaçlanmış ve 224 kişi değerlendirilmiştir. Personellere, yetişkinlere yönelik sosyodemografik özellikler formu(25 soru), sosyal medya bağımlılığı ölçeği(41 soru) ve yetişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu kendi bildirim ölçeğinden(48 soru) oluşan 114 soruluk bir anket uygulanmıştır Sosyal medya kullanım amaçları 4 grupta toplanmıştır. 1. Grup arkadaşlık, sosyalleşme, iletişimdir. 2. Grup gündem takibi, bilgi edinme, haberleşme, araştırma, meraktır. 3. Grup boş zaman, vakit geçirme, can sıkıntısı, alışkanlıktır. 4. Grup eğlence, film izlemek, video izlemek, müzik dinlemek, oyun oynamak, fotoğraf paylaşmak, alışveriş ve ticarettir. Ve veri analizinde ilk sıradaki sosyal medya kullanımı göz önünde bulundurulmuştur. Sosyal Medya Bağımlılığı meşguliyet faktörü 12(1-12. sorular), duygu durum faktörü 5(13-17. sorular), tekrarlama faktörü 5(18-22.sorular) ve çatışma faktörü (23-41. sorular) alt boyutlarından olmuşmaktadır. Erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite ölçeği; dikkat eksikliği bölümü, aşırı hareketlilik/dürtüsellik bölümü ve DEHB ile ilgili özellikler ve sorunlar bölümünden oluşmaktadır. İstatistiksel değerlendirme IBM SPSS 22.0 paket programı ile yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde, ortalama, standart sapma kullanıldı. Normal dağılıma uygunluk Kolmogorov-Smirnov Testi ile değerlendirildi. Nümerik değişkenler ortalama±standart sapma, kategorik değişkenler ise frekans (yüzde) olarak verildi. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler Ki-kare analizi ile değerlendirildi. Nümerik değişkenler arasındaki ilişkilerin analizinde normal dağılım varsayımı sağlanmadığından Spearman korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 1. Objektive The type of the study was planned as cross-sectional. This research aimed; 1. To determine the prevalence of social media addiction in healthy population in Kocaeli University hospital staff, 2. To determine the frequency of attention deficit and hyperactivity disorder symptoms in Kocaeli University hospital staff, healthy population, 3. Identify factors affecting / related to social media addiction, 4. This study was designed to determine the relationship between social media addiction and attention deficit and hyperactivity disorder. 2.Method The study had staff (cleaning staff, security, nurse, physician and other) of Kocaeli University Medical Faculty hospital between April 2019 - July 2019. It was aimed at reaching 220 people and evaluated 224 people. Sociodemographic formula for adults and adults (25 questions), social media addiction scale (41 questions) and occupational attention deficit and hyperactivity disorder. The purposes of social media use are grouped into 4 groups. 1. Group is friendship, socialization, communication. 2. Group agenda tracking, information acquisition, communication, research, curiosity. 3. Group is leisure, spending time, boredom, habit. 4. The group is entertainment, watching movies, watching videos, listening to music, playing games, sharing photos, shopping and trading. And in the data analysis, the use of social media in the first place was taken into consideration. Social Media Addiction consists of occupation factor 12 (questions 1-12), mood factor 5 (questions 13-17), repetition factor 5 (questions 18-22) and conflict factor (questions 23-41). Adult attention deficit and hyperactivity scale; attention deficit section, hyperactivity / impulsivity section and ADHD related features and problems section. Statistical analysis was performed using IBM SPSS 22.0 package program. Percentage, mean and standard deviation were used in the evaluation of the data. Compliance with normal distribution was evaluated by Kolmogorov-Smirnov Test. Numerical variables were expressed as mean ± standard deviation and categorical variables were given as frequency (percentage). The relationships between categorical variables were evaluated by Chi-square analysis. Spearman correlation analysis was used in the analysis of the relationships between numerical variables, since the normal distribution assumption was not provided.