Malatya ilimizde genç erişkin ve erişkin yaş grubu bireylerde baş ağrısı karakteristikleri
- Tez No: 164884
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
7. ÖZET Baş ağrısı toplumun büyük bir kısmını etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Biz bu çalışmamızda ilimizdeki erişkin ve genç erişkin popülasyonda baş ağrılarının klinik karakteristikleri, baş ağrısını artıran psiko-sosyal faktörler ve bireysel- toplumsal etkilerini belirlemeyi amaçladık. Bu amaçla Malatya ilinde 1 Aralık 2004-31 Mart 2005 tarihleri arasında, yaşlan 15-19 arasında olan 306 genç erişkin ve 18-67 yaşlan arasında 195 erişkin birey sorgulandı. Baş ağrısının epidemiyolojisi ve klinik özellikleri hakkında bilgiler içeren anket katılımcılar tarafından dolduruldu. Çalışmamızda erkek kadın oranları; erişkin yaş grubunda 1:3.7, genç erişkin yaş grubunda 1:0.9 olarak bulundu. Erişkinlerde GTB %58.5, migren %41.5 ve genç erişkinlerde GTB %84.6, migren %11.1 oranındaydı. Olguların eğitim düzeylerine göre dağılımında üniversitede okuyan veya mezun olanların çoğunlukta olduğu göze çarpmaktaydı. Bu gruptaki olguların yaş ortalamalarının daha genç olması da başka bir özellikleriydi. Eğitim düzeyinin düşmesiyle yaş ortalamalarda artmaktaydı. Baş ağrısının görülme sıklığı her iki grupta da 1-8 atak/ay idi ve yine iki grupta da sıklıkla 1-3 atak/ay dağılımında yoğunlaşmaktaydı. Her iki gruptaki olgularda ağrırım önceden hissedilmediği ansızın başladığı ifade edilmekteydi. İlaç alınmadığı takdirde erişkinlerde baş ağrısı 1 saat-3 günde geçerken, genç erişkinlerde bu süre daha kısaydı (genellikle 4 saatin altında). Çalışmamızda her iki grupta da baş ağrısına sıklıkla eşlik ettiği ifade edilen semptomlar halsizlik ve fonofobiydi. Ayrıca yine her iki grupta baş ağrısı sırasında aşırı sinirlilik hali yaygındı. Buna göre karanlık, sessiz bir yerde uyumak veya başa ve enseye masaj yaptırmak her iki grupta da sıkça başvurulan yöntemlerdendi. Erişkinlerde bitkisel ilaçlar da sıklıkla tercih edilmekteydi. Baş ağrısı 45erişkinlerde işten kalmaya pek neden olmaz iken, genç erişkinlerde eğitim performansım belirgin olarak etkilemekteydi. Sonuç olarak; baş ağrısı ilimizde gerek genç erişkin gerekse erişkin bireyleri sıklıkla etkilemektedir. Bu kişilerin eğitim ve iş performansım olumsuz yönde etkileyerek sosyal hayatı da etkileyebilmektedir. İlimize ait daha kapsamlı geniş katılımlı epidemiyolojik çalışmalar ile baş ağrısının etki ve karakteristiklerine ait net verilere ihtiyaç vardır. 46
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY Headache is a significant public health concern affecting a vast majority of the population. In this study we aimed to determine clinical characteristics of headache, psycho-social factors increasing the headache, and individual and social effects of headache in the adult and teenagers population living in our city. For this aim, a total of 306 teenagers (ranging from 15 to 19 years) and 195 adult (ranging from 18 to 67 years) were questioned between 1 December 2004 and March 2005 in the Malatya city. Questionnaire form including some information regarding epidemiology and clinical properties of headache was filled by all participants. In our study, male to female ratio was found to be 1:1.37 and 1:0.9 in teenagers and adults, respectively. In adults, tension type headache and migraine ratio was 58.5% and 41.5%, whereas in teenagers, tension type headache and migraine ratio was 84.6% and 11.1%, respectively. When the subjects were distributed according to their education status, dominancy of the university students or those who graduated from the university was striking. In this group, one another feature of the subjects was that their mean age was younger. As the education degree decreased mean age was increasing. Frequency of the headache attaches ranged from 1 to 8 attaches/month and it had frequently concentrated to 1 to 3 attach/month in both groups. In both groups, all participants stated that they did not feel headache beforehand and it had started suddenly. In adults,.headache was relieving average 1 hour to 3 days when they did not receive drug, this period was shorter in teenagers (generally below 4 hours). In our study, the most symptoms accompanying to headache was weakness and phonophobia in both groups. In addition, excessive irritability was common during headache in both 47groups. In this respect, sleeping in a quiet and dark place and massaged head or nape were the mostly applied methods in both groups. Headache was evidently affecting education performance in teenagers, while it did not cause to remain from the job in adults. In conclusion, headache has frequently affected either teenagers or adults in our city. It has negatively affected education and job performance of these subjects and thereby their social life could be affected. There is need to net date pertaining to effect and characteristics of headache as well as larger-scale epidemiological studies concerning our city. 48