Nano kirişlerin eğilme burkulma ve titreşim analizi
Bending buckling and vibration analysis of nano beams
  1. Tez No: 849278
  2. Yazar: HATİCE ASENA DİKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BOZKURT BURAK ÖZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada bir nano kirişin, eğilme, burkulma ve titreşim davranışları araştırılmıştır. Karbon nano yapılar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Nano kirişler ve mekanik özellikleri tanıtılmıştır. Kirişlerin eğilmesi, burkulması, titreşimi, Hamilton prensibi ve yerel olmayan elastisite teorisi hakkında genel teorik bilgiler verilmiştir. Nano kirişler Euler-Bernoulli kirişi teorisine uygun olarak, enerji metoduna dayalı Hamilton prensibi ile modellenmiştir. Yerel (lokal) ve yerel olmayan (nonlokal) elastisite teorisine göre yönetici hareket denklemleri ortaya konulmuştur. Nonlokal elastisite teorisine göre elde edilen yönetici denklem boyutsuzlaştırılmıştır. Ardından boyutsuz denkleme, eğilme, burkulma ve titreşim analizleri uygulanmıştır. Analitik sonuçlar literatürdeki analitik sonuçlar ve sayısal sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Kirişin enine deplasmanını, kritik burkulma yükünü ve titreşim frekansını veren grafikler sunulmuştur. Boyutsuz katsayılar tablo halinde verilmiş, hangi analizde hangi boyutsuz parametrenin kiriş davranışına etki ettiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the bending, buckling, and vibration characteristics of a nanobeam. General information is given about carbon nanostructures. Nanobeams and their mechanical properties are introduced. Theoretical information about bending, buckling, and vibration of beams, Hamilton's principle, and non-local elasticity theory are explained. Nanobeam is modeled using Hamilton's principle based on the energy method as the Euler-Bernoulli beam. According to local and non-local elasticity theory, the governing equations of motion have been obtained. The governing equation based on non-local elasticity theory is nondimensionalized. Then, bending, buckling, and vibrational analysis are carried out. The analytical results are compared with the analytical and numerical results in the literature. Graphs present the transverse displacements of the beam, critical buckling load, and vibration frequency. The dimensionless coefficients are given in a table to indicate which dimensionless parameter affects the behavior of the beam in which analysis.