Rektum kanserinde Ga-68 FAPİ-04 PET/BT'nin evreleme ve prognoz belirlemeye katkısı
The contribution of Ga-68 FAPI-04 PET/CT to staging and prediction of prognosis in rectal cancer
  1. Tez No: 849313
  2. Yazar: ÖZGE EROL FENERCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ERGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
AMAÇ: Ga-68 Fibroblast Aktivasyon Protein İnhibitörü (FAPİ) PET/BT son yıllarda özellikle F-18 FDG PET/BT 'nin kısıtlılıklarının bulunduğu kanser türlerinde alternatif bir görüntüleme yöntemi olarak ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada Ga-68 FAPİ-04 PET/BT'nin rektum kanseri evreleme ve prognozu öngörmedeki rolünü F-18 FDG PET/BT ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya rektum kanseri yeni tanılı toplam 32 hasta (14 kadın, 18 erkek; yaş ortalaması 59.2, yaş dağılımı 39-79) dahil edildi. 166.2±34.0 MBq Ga-68 FAPİ-04'ün intravenöz enjeksiyonundan 60 dakika sonra Ga-68 FAPİ-04 PET/BT görüntüleme F-18 FDG PET/BT ile aynı hafta içerisinde yapıldı. Arka plan aktivite için karaciğer, kas ve kan havuzu SUVort; sigmoid kolon ve anal kanal SUVmaks değerleri hesaplandı. Primer tümörün SUVmaks, SUVort, SUVpik, TAO (tümör/arka plan aktivitesi oranı), MTV, GTV, TLG, TLF değerleri; metastazların sayısı, SUV ve TAO değerleri hesaplandı ve karşılaştırıldı. Neoadjuvan kemoradyoterapiye patolojik yanıta ve progresyona kadar geçen süreye göre ek analizler gerçekleştirildi. BULGULAR: Primer tümörün SUVmaks, SUVort, SUVpik, TAO kas, TAO anal kanal değerleri F-18 FDG PET/BT'de daha yüksekken, TAO sigmoid kolon ve TAO karaciğer değerleri Ga-68 FAPİ-04 PET/BT'de daha yüksek saptandı (p:0.002, p:0.002, p:0.001, p0.05). İki görüntüleme arasında lenf nodlarının SUVmaks ve TAO sayısal değerleri anlamlı farklılık görülmedi(p>0.05, p>0.05). 4 hastada FDG PET, 3 hastada FAPİ PET daha fazla sayıda lenf nodunda, daha yoğun tutulum gösterdi. 6 hastada F-18 FDG tutulumu gösteren reaktif hiler/servikal lenf nodlarında Ga-68 FAPİ-04 tutulumu izlenmedi. Karaciğer metastazı izlenen 5 hastada F-18 FDG PET/BT'de 19, Ga-68 FAPİ-04 PET/BT'de 24 adet lezyon saptandı. Karaciğer metastazları SUVmaks değerleri arasında anlamlı fark yokken, TAO Ga-68 FAPİ-04 PET/BT'de (8.3±4.8), F-18 FDG PET/BT'den (3.7±2.0) anlamlı yüksek saptandı (p:0.008). Ga-68 FAPİ-04 PET/BT 2 hastada karaciğerde, 2 hastada kemikte ilave metastaz gösterdi. Beş hastada saptanan akciğer metastazlarında tanısal farklılık izlenmedi. Neoadjuvan kemoradyoterapi sonrası patolojik olarak 7 hastada tam yanıt (%31.8), 10 hastada kısmi yanıt (%45), 5 hastada zayıf yanıt (%22) raporlandı. Tam yanıtlı grupta F-18 FDG PET/BT'de anlamlı fark yokken, Ga-68 FAPİ-04 PET/BT'de primer tümörün SUVort, SUVpik ve SUVmaks değerleri yanıtsız grup Ga-68 FAPİ-04 SUV değerlerinden anlamlı olarak daha düşük saptandı (tümü p:0.003). Tam yanıt veren hastalarda primer tümörün MTV, TLG, GTV, TLF değerleri anlamlı olarak daha düşük saptandı (p:0.001, p:0.012, p:0.004, p:0.005). Tam yanıt olmayan grupta F-18 FDG SUVmaks ve SUVpik değerleri, Ga-68 FAPİ-04 SUVmaks ve SUVpik değerlerine göre anlamlı olarak daha yüksek saptandı (p:0.013, p:0.019). Hastalar ortalama 596 (125-769) gün takip edildi. Takip süresi boyunca progresyon gelişen 8 hastada, progresyona kadar geçen süre ortalama 365.8 (189-670) gündü. Progresyona kadar geçen zaman ile primer tümörün F-18 FDG SUVmaks arasında orta düzeyde negatif, Ga-68 FAPİ-04 SUVmaks ile orta düzeyde pozitif, SUVmaks farkı (FAPİ- FDG) ile yüksek düzeyde pozitif korelasyon saptandı (r:-0.55, r:0.67, r:0.76). SONUÇ: Ga-68 FAPİ-04 PET/BT rektum kanserinde primer tümörün değerlendirilmesinde, evrelemede ve prognozu öngörmede kullanılabilir. Ga-68 FAPİ-04 PET/BT, kolorektumdaki düşük yanlış pozitiflik oranlarıyla cerrahi ve radyoterapiye rehberlik ederek kişiselleştirilmiş yaklaşım ile tedavi sonuçlarını ve prognozu iyileştirecektir.
Özet (Çeviri)
AIM: Ga-68 Fibroblast Activating Protein Inhibitor (FAPI) PET/CT has come to the fore as an alternative imaging method in recent years, especially in some cancer types where F-18 FDG PET/CT has limitations. In this, study we aimed to determine the role of Ga-68 FAPI-04 PET/CT in staging and predicting prognosis in rectal cancer, comparatively with F-18 FDG PET/CT. MATERIALS AND METHODS: A total of 32 patients (14 females, 18 males; median age,59.2 years; range 39-70 years) with newly diagnosed rectal cancer were included in the study. Ga-68 FAPI-04 PET/CT was performed 1 h after injection of 166.2±34.0 MBq Ga-68 FAPI-04, in the same week with F-18 FDG PET/CT. SUVmean of the liver, blood pool, gluteal muscle, and SUVmax of the sigmoid colon and anal canal were calculated as background activity. SUVmax, SUVmean, SUVpeak, TBRs, MTV, GTV, TLG, TLF values of the primary tumor; SUVs, and TBRs, and number of metastases were calculated and compared. Additional analyses were performed based on pathological response to neoadjuvant chemoradiotherapy and time to progression.