Türk üroloji eğitim tarihinde bir ilk; plastinasyon yöntemi ile radikal prostatektomi eğitimi
A first in the history of Turkish urology education; radical prostatectomy training with plastination method
  1. Tez No: 849311
  2. Yazar: ONUR ÖZYAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN AYDIN MUNGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanserler arasında 2. sırada, kansere bağlı ölüm nedenleri sıralamasında ise 6. sırada yer almaktadır. Radikal prostatektomi, prostat kanseri tedavisinde küratif tedavi seçeneklerinden biridir. Cerrahinin onkolojik ve fonksiyonel sonuçları, cerrahın deneyimi ve yıllık vaka sayısı ile doğrudan ilişkilidir. Ancak pelvik anatominin kompleks yapısı, öğrenme eğirisinin uzun olması, operasyon sonrası fonksiyonel kayıpların yönetiminin zorluğu, onkolojik başarının genel ve kanser spesifik sağkalım ile yakın ilişkisi nedeniyle çoğu üroloji uzmanlık eğitimi programında yeterli yer bulamamakla birlikte eğitimi için gerekli materyal sayısı da oldukça azdır. Çalışmamızın amacı, cerrahi eğitim için etkinliği kanıtlanmış kadavra eğitimini kokusuz, çıplak elle temas edilebilen, sağlık ve enfektif durumlar açısından güvenli, uzun yıllar boyunca bozulmadan defalarca kullanılabilen ve cerrahi anatominin gerçek dokuda detaylı bir şekilde gösterilebilmesine izin veren plastinasyon tekniği ile birleştirerek radikal prostatektomi eğitimine katkı sunmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, taze donmuş bir erişkin erkek kadavrası üzerinde retropubik radikal prostatektomi cerrahisinin uygulanmasını takiben usulüne uygun silikon plastinasyon tekniği uygulanarak cerrahi esnasında önemli anatomik yapılar gösterilmiştir. Bulgular: Radikal prostatektominin cerrahi aşamaları, bu cerrahinin onkolojik ve fonksiyonel sonuçlarına etkisi olan özellikle derin yerleşimli ve ince anatomik yapılar tek tek detaylı bir şekilde kolayca gösterilebildi. Mobil hale getirilen prostat sayesinde cerrahi anatomi ve komşuluklar daha net izlenebildi. Cerrahi sırasında kolayca zedelenebilen anatomik yapılar özellikle damarsal yapılar belirgin hale getirilerek eğitim alan kişinin cerrahi aşamaları daha rahat anlaması sağlanmış oldu. Üzerinde defalarca işlem yapılmasına karşın plastine edilmiş anatomik yapıların bozulmadığı izlendi. Ancak plastinasyon basamaklarında yağdan arındırma aşamasında, periprostatik sinirsel yapıların fazla hacim kaybına uğraması nedeniyle bu yapıların istenilen düzeyde gösterilemediği tespit edildi. Sonuçlar: Plastinasyon tekniği ile gerçek bir insan kadavrası kokusuz, sağlık açısından toksik etkisi olmayan, çıplak elle temas edilebilen ve uzun yıllar boyunca herhangi bir bozulma ve mikroorganizma üremesi olmadan tekrarlanabilirliği olan ve gerçek dokuların kullanıldığı bir eğitim materyali oluşumuna olanak sağlamaktadır. Plastinasyon yöntemi, cerrahi eğitimde gerçek dokuların kullanımının sınırlamalarını aşarak pratik, çözüm odaklı ve etkileşimli bir öğrenme deneyimi sunmaktadır. Ayrıca bu teknik sayesinde elde edilen materyaller farklı klinik disiplinler arasında etkileşimi güçlendirerek tanı ve tedavi aşamalarının optimize edilmesinde fayda sağlayabilir. Radikal prostatektomi cerrahisi eğitimi için mevcut literatürde yeterli materyal bulunmamaktadır. Çalışmamızda, radikal prostatektomi cerrahisi için zor anatominin gösterilebildiği yeni bir eğitim materyali tanımlanmıştır. Bu sayede bu zor cerrahi deneyimsiz cerrahlara daha iyi bir şekilde öğretilebilir, radikal prostatektomi cerrahisinin yapılabilirliği arttırmanın yanında onkolojik ve fonksiyonel sonuçlarını da iyileştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Prostate cancer is the 2nd most common cancer in men and the 6th most common cause of cancer-related death. Radical prostatectomy is one of the curative treatment options for prostate cancer. The oncological and functional results of surgery are directly related to the surgeon's experience and the number of cases per year. However, due to the complex structure of the pelvic anatomy, the long learning curve, the difficulty of managing postoperative functional losses, and the close relationship between oncological success and overall and cancer-specific survival, it is not adequately covered in most urology residency training programmes and the number of materials required for training is quite low The aim of our study is to contribute to radical prostatectomy training by combining cadaver training with proven effectiveness for surgical training with the plastination technique, which is odourless, can be touched with bare hands, is safe for health and infective conditions, can be used repeatedly for many years without deterioration, and allows surgical anatomy to be shown in detail in real tissue Materials and Methods: In our study, following retropubic radical prostatectomy surgery on a fresh frozen adult male cadaver, important anatomical structures were demonstrated during surgery by applying silicone plastination technique properly. Results: The surgical stages of radical prostatectomy, especially deeply located and subtle anatomical structures that have an impact on the oncological and functional results of this surgery could be easily demonstrated in detail one by one. By mobilising the prostate, the surgical anatomy and adjacent tissues could be observed more clearly. Anatomical structures that can be easily damaged during surgery, especially vascular structures, were made visible, thus enabling the trainee to understand the surgical stages more easily. It was observed that the plastinated anatomical structures were not deformed despite repeated procedures. However, during the defatting phase of the plastination steps, it was determined that these structures could not be shown at the desired level due to the excessive volume loss of the periprostatic neural structures. Conclusions: With the plastination technique, a real human cadaver enables the formation of an educational material that is odourless, has no toxic effects on health, can be touched with bare hands, and is repeatable for many years without any deterioration or microorganism growth, and uses real tissues. The plastination method offers a practical, solution-oriented and interactive learning experience by overcoming the limitations of using real tissues in surgical education. In addition, the materials obtained through this technique can benefit from optimizing the diagnosis and treatment stages by strengthening the interaction between different clinical disciplines. There are not enough materials in the current literature for radical prostatectomy surgery training. In our study, a new training material in which difficult anatomy for radical prostatectomy surgery can be demonstrated was defined. In this way, this difficult surgery can be taught to inexperienced surgeons in a better way, increasing the feasibility of radical prostatectomy surgery as well as improving oncological and functional results.