Tüketilen farklı içeceklerin diş yüzeyinde oluşturabileceği erozyonun taramalı elektron mikrokobu ile belirlenmesi
Determination of the erosion that may be caused on the tooth surface by different beverages consumed by scanning electron microscope.
- Tez No: 849314
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL DURDAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Diş bakımının kalitesi ve diş hekimliği bilimindeki modern başarılar, büyük ölçüde dişlerin özelliklerini ve çevredeki ortamla etkileşimlerinde yer alan temel ilke ve mekanizmaları anlamaya bağlıdır. Erozyon, dişin yapısal özellikleri, tükürüğün fizyolojik özellikleri, dış ve iç asit kaynakları ve alışkanlıkları gibi özelliklerin katkıda bulunduğu ve dikkatle değerlendirilmesi gereken bir hastalıktır. PH ve kalsiyum ve fosfat konsantrasyonları tarafından belirlenen içeceklerdeki doygunluk derecesi, diş sert dokusunun çözünmesinde artışa neden olmaktadır. Plak sıvısındaki kalsiyum ve fosfat konsantrasyonları ile birlikte, minenin çözündüğü 'kritik pH' yaklaşık 5.5'tir. Dental erozyon düşük pH değrli içceklerin alımı ile başlayan, mine yüzeyinin başlangıçta yumuşaması, ardından yumuşamış bir tabaka ile hacim kaybının gözlendiği bir süreçtir. Dentin erozyonu tam olarak anlaşılamamıştır, bu nedenle daha ileri in vivo çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu çalışmada erozyonun kimyasal mekanizmaları incelenecek olu, tüketilen farklı içeceklerin diş yüzeyinde oluşturabilceği farklı erozyon düzeyi taramalı elektron mikroskobu ile görüntülecek ve incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The quality of dental care and modern achievements in dental science largely depend on understanding the properties of teeth and the fundamental principles and mechanisms involved in their interaction with the surrounding environment. Erosion is a disease that contributes to the structural features of the tooth, physiological characteristics of saliva, external and internal acid sources and habits, and should be carefully evaluated. The degree of saturation in beverages, determined by the pH and calcium and phosphate concentrations, causes an increase in the dissolution of dental hard tissue. Together with the calcium and phosphate concentrations in the plaque fluid, the 'critical pH' at which enamel dissolves is about 5.5. Dental erosion is a process that begins with the intake of beverages with low pH, where the enamel surface initially softens, followed by a softened layer and a loss of volume. Dentin erosion is not fully understood, so further in vivo studies are needed. In this study, the chemical mechanisms of erosion will be examined, and the different erosion levels that can be formed on the tooth surface by different drinks consumed will be viewed and examined by scanning electron microscopy.