Pamuk'ta (Gossypium hirsutum L.) agronomik, fizyolojik ve kalite özellikleri arası ilişkilerin belirlenmesi
Determination relations among agronomical, physiological and quality traits in cotton (Gossypium hirsutum L.)
  1. Tez No: 849315
  2. Yazar: GÖKHAN KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaygın olarak ekilen 10 pamuk çeşidi kullanılarak çeşitler arasında agronomik, fizyolojik ve kalite özellikleri yönünden farklılıkların ortaya konulması ve incelenen özellikler arası etkileşimlerin belirlenmesi amacı ile yürütülmüştür. Çalışma 2022 yılında Diyarbakır ili Bismil ilçesinde tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada yaprakta klorofil içeriği (SPAD değeri), normalize edilmiş vejetasyon farklılık indeksi (NDVI değeri), canopy sıcaklığı (infrared değeri), kütlü pamuk verimi, lif pamuk verimi, bitki boyu, odun dalı sayısı, meyve dalı sayısı, ilk meyve dalı boğum sayısı koza sayısı, koza ağırlığı, koza kütlü ağırlığı, çırçır randımanı ve lif teknolojik özellikler incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; klorofil içeriği, NDVI (GreenSeeker değeri), kanopi sıcaklığı (Infrared değeri), bitki boyu, koza sayısı, tek koza ağırlığı, kütlü pamuk verimi, lif verimi, çırçır randımanı, lif inceliği, lif kopma uzaması, lif sarılık değeri (+b), bakımından çeşitler arasında %1 önem düzeyinde istatistiksel farklılıklar elde edilmiştir. Tek koza kütlü ağırlığı, iplik olabilirlik indeksi (SCI), kısa lif indeksi (SFI), lif kopma dayanıklılığı, bakımından çeşitler arasında %5 önem düzeyinde, odun dalı sayısı, meyve dalı sayısı, lif üniformite oranı, özellikleri bakımından ise çeşitler arasındaki farklılıkların istatistiksel olarak önemli olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out using 10 cotton varieties commonly planted in the Southeastern Anatolia Region, with the aim of revealing the differences between the varieties in terms of agronomic, physiological and quality characteristics and determining the interactions between the examined characteristics. The study was conducted in 2022 in Bismil district of Diyarbakır province, according to the randomized block trial design, with 3 replications. In the study, chlorophyll content in the leaf (SPAD value), normalized vegetation difference index (NDVI value), canopy temperature (infrared value), seed cotton yield, fiber cotton yield, plant height, number of monopodial branches, number of sympodial branches, number of nodes of the first fruit branch., number of bolls, boll weight, single boll's seed cotton weight, ginning percentage and fiber technological properties were examined. According to the results obtained from the study; there were significant differences between varieties in terms of chlorophyll content, NDVI (GreenSeeker value), canopy temperature (infrared value), plant height, number of bolls, single boll weight, seed cotton yield, fiber yield, ginning percentage, fiber fineness, elongation, fiber yellowness value (+b), single boll's seed cotton weight, spinning consistency index, fiber strength, while there were non-significant differences between varieties for monopodial, sympodial branches and uniformity ratio.