Paklitaksel alan meme kanserli kadınlarda rahatsız edici semptomlar teorisi'ne dayalı yapılan yürüyüş egzersizinin periferal nöropati ve artralji-miyalji üzerine etkisi: Randomize kontrollü pilot uygulama
The effect of walking exercise based on the theory of disturbing symptoms in women with breast cancer receiving paclitaxel on peripheral neuropathy and arthralgia-myalgia: A randomized controlled pilot application
- Tez No: 849325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, İç Hastalıkları, Nursing, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kemoterapiye bağlı ortaya çıkan periferal nöropati ve artralji-miyalji, hastanın günlük yaşama aktif katılımını engelleyerek tedavinin değişmesine ya da sonlanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle araştırma, paklitaksel alan meme kanserli kadınlarda Rahatsız Edici Semptomlar Teorisi'ne dayalı yapılan yürüyüş egzersizinin periferal nöropati ve artralji-miyalji üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, bir şehir hastanesinin tıbbi onkoloji polikliniğinin ayaktan tedavi ünitesinde Temmuz 2022-Temmuz 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Prospektif, tek kör, paralel grup randomize kontrollü tasarım ile yapılmıştır. Örnekleme, blok randomizasyonla 41 müdahale, 41 kontrol grubuna olmak üzere toplam 82 hasta dahil edilmiştir. Müdahale grubuna TOUS teorisine göre fiziksel aktivitenin yararları konusunda bilgilendirmeler yapılmış, pedometreler verilmiş, haftada en az 3 gün ortalama 30 dakika pedometre ile yürüyerek adım sayılarını kaydetmeleri istenmiştir. Başlangıç, 4. hafta ve 8. haftalarda motivasyonel görüşmeler yapılmış ve yürüyüş durumları takip edilmiştir. Müdahale ve kontrol grubuna başlangıçta, 4. haftada, 8. haftada ve 12. haftada ölçekler uygulanmış ve yürüme izlem çizelgesi bu haftalarda teslim alınmıştır. Ayrıca 12 hafta boyunca yürüyüşle ilgili yüz yüze görüşmeler sağlanmıştır. Kontrol grubu ise hastanede yapılan standart eğitimi almıştır. Veri toplama aracı olarak, Bilgi Formu, Kemoterapiye Bağlı Periferal Nöropati Değerlendirme Aracı ve McGill Ağrı ölçeği kısa formu kullanılmıştır. Araştırmanın yürütülebilmesi için etik kurul izni, kurum izni ve protokol kaydı (Clinical Trial No: NCT0544820) alınmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan, minimum, maksimum ve kategorik değişkenkler için Pearson kikare/Fisher exact test, gruplar arası karşılaştırmada bağımsız gruplarda t testi, tekrarlı ölçümlerde ANOVA, grup-zaman etkileşimini değerlendirmek için karışık düzen ANOVA kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p0,05). Müdahale grubunda, 12 haftalık yürüyüş egzersizi sonrası kontrol grubuna göre CIPNAT puan ortalamaları alt boyutlarının 4. hafta, 8. hafta ve 12.
Özet (Çeviri)
Chemotherapy-induced peripheral neuropathy and arthralgia-myalgia can hinder the patient's actively participation in daily life, leading to a modification or termination of treatment. Therefore, this study was conducted to determine the effect of walking exercise based on the Theory of Disturbing Symptoms on peripheral neuropathy and arthralgia-myalgia in women with breast cancer receiving paclitaxel. The study took place at the outpatient treatment unit of a city hospital's medical oncology clinic between July 2022 and July 2023. It was conducted with a prospective, single-blind, parallel group randomized controlled design. A total of 82 patients were included in the sample through block randomization, with 41 in the intervention group and 41 in the control group. The intervention group received information about the benefits of physical activity according to the TOUS theory, were provided pedometers, and were asked to record their step counts by walking with the pedometer for an average of 30 minutes at least 3 days per week. Initianlly, motivational interviews were conducted at the week 4 and week 8 and gait status was monitored. Scales were administered to both the intervention and control groups at the week 4, 8, and 12, and the gait tracking chart was collected during these weeks. In addition, face-to-face interviews regarding walking were provided over the course of 12 weeks. The control group received standardized training provided at the hospital. Information Form, Chemotherapy Induced Peripheral Neuropathy Assessment Tool and Short Form McGill Pain Questionnaire were used as data collection tools. To conduct the study, ethics committee permission, institutional permission and protocol registration (Clinical Trial No: NCT0544820) were obtained. For data analysis, descriptive statistics such as number, percentage, mean, standard deviation, median, minimum, maximum, Pearson chi-square/Fisher exact test for categorical variables, t test in independent groups for intergroup comparison, ANOVA for repeated measures, mixed-order ANOVA to evaluate group-time interaction were used. Signififance level was accepted as p0.05).