PFAPA tanılı hastalarda adenotonsiller hipertrofi ve galektin-3 düzeyi ile atak sıklığı ilişkisi
The relationship between adenotonsillary hypertrophy and galectin-3 level and attack frequency in patients diagnosed with PFAPA
- Tez No: 849327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜMÜŞSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Çalışmamızda, periyodik ateş, aftöz stomatit, farenjit ve adenit (PFAPA) sendromu tanısını yeni alan veya bu tanıyla takip edilen çocuk hastalarda normal popülasyona kıyasla adentonsiller hipertofi sıklığı ile seröz otit birlikteliğini ortaya koymak, hücresel immun yanıtında önemli bir protein olan galektin-3 (Gal-3)'ün PFAPA tanısındaki yerini, Gal-3 düzeyinin PFAPA etyopatogenezindeki rolünü açıklamak, PFAPA hastalarında Gal-3 düzeyi ile atak sıklığı arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğinde Mayıs 2022- Ekim 2023 tarihleri arasında Marshall kriterlerine göre PFAPA tanısı almış veya bu tanıyla takipte olan 36 hasta ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi (KBB & BBC) çocuk polikliniğine epistaksis şikayetiyle başvuran 31 gönüllü kontrol grubu olarak dahil edildi. Alerji, otoimmun hastalık (PFAPA dışında), adenotonsillektomi öyküsü bulunan hastalar çalışmadan çıkarıldı. PFAPA tanılı hastalar Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğinden KBB & BBC çocuk polikliniğine yönlendirildi. Hastaların yıllık atak sayıları, atak başlangıç zamanları, tanı zamanları kaydedildi. PFAPA hastalarının atak dönemlerinde, kontrol grubunun polikliniğe başvurusundaki otoskopik, fleksible endoskopik (nazofarengeal, orofarengeal) muayeneleri kaydedildi. Otoskopik muayene sonrası akustik timpanometri yapıldı. Hasta grubunda atak dönemlerinde rutin çalışılan, kontrol grubunda epistaksis etiyolojisi için istenen kandan 1 adet biyokimya tüpü ayrıldı, santrifüj edildikten sonra biyokimyasal analiz için -80 derecede saklandı. Gal-3 seviyeleri için ELISA kiti kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to reveal the frequency of adentonsillar hypertrophy and the association of serous otitis in pediatric patients newly diagnosed with periodic fever, aphthous stomatitis, pharyngitis and adenitis (PFAPA) syndrome or followed up with this diagnosis, compared to the normal population, and to reveal the association of galectin-3 (Gal-3), an important protein in the cellular immune response, in the diagnosis of PFAPA, the role of Gal-3 level in the etiopathogenesis of PFAPA, and to reveal the relationship between Gal-3 level and attack frequency in PFAPA patients. Materials and Methods: Our study included 36 patients who were diagnosed with PFAPA according to Marshall criteria or were being followed up with this diagnosis between May 2022 and 31 volunteers who applied to the Ear, Nose, Throat (ENT), Head and Neck Surgery pediatric clinic of the University of Health Sciences, Izmir Tepecik Training and Research Hospital, with complaints of epitaxis, were included as a control group. Patients with a history of allergy, autoimmune disease (other than PFAPA), and adenotonsillectomy were excluded from the study. Patients diagnosed with PFAPA were referred from the Pediatric Health and Diseases polyclinic to the ENT & BBC pediatric clinic. The annual number of attacks of the patients, attack onset times, and diagnosis times were recorded. Otoscopic and flexible endoscopic (nasopharyngeal, oropharyngeal) examinations of PFAPA patients during attack periods and when the control group applied to the outpatient clinic were recorded. After otoscopic examination, acoustic tympanometry was performed. One biochemistry tube was separated from the blood that was routinely studied during attack periods in the patient group and requested for the etiology of epistaxis in the control group, and was centrifuged and stored at -80 degrees for biochemical analysis. ELISA kit was used for Gal-3 levels.