Bursa ilinde meyve ağaçlarında zararlı eriophyoid (Acarina:Eriophyoidea) türlerinin belirlenmesi
Determination of harmful eriophyoid acar (Acarina:Eriophyoidea) species on fruit trees in Bursa province
  1. Tez No: 849345
  2. Yazar: NURCAN KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVSEL DENİZHAN İNANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bursa ili, ekolojik özellikleri sebebiyle meyve ağaçları açısından zengin biyolojik çeşitliliğe sahiptir ve Türkiye üretiminde meyvecilik bakımından önemlidir. Meyve ağaçlarında önemli zararlar oluşturan Eriophyoid akarlarla ilgili Bursa ili ve ilçelerinde ayrıntılı bir çalışma yapılmamıştır. Bu eksikliklerin giderilmesi amacıyla bu çalışmanın yapılmasına karar verilmiştir. Eriophyoid akar türlerinin dağılımları, tür zenginliklerinin belirlenebilmesi için Bursa ili çalışma alanları olarak seçilmiştir. Bursa ilinde (Gemlik, Harmancık, İnegöl, Mudanya, Mustafa Kemalpaşa, Orhaneli, Orhangazi, Yenişehir) 2021-2023 yılları arasında Nisan- Eylül ayları arasında meyve ağaçlarından (armut, asma, böğürtlen, ceviz, elma, erik, ıhlamur, incir, kayısı, Trabzon hurması, zeytin) örnekler toplandı. Arazi çalışmaları sonucu meyve ağaçlarından toplanan örnekler laboratuvara getirilerek teşhisleri yapıldı. Bursa ilinde yapılan bu çalışma ile 12 Eriophyoid akar türü tespit edilmiştir. Teşhis edilen Eriophyoid türleri Aceria avanensis Bagdasarian, 1970, Aceria diospyri Keifer 1944, Aceria erinea Nalepa, 1891, Aceria oleae Nalepa, 1900, Aculus fockeui Nalepa & Trouessart, 1891, Aculus schlechtendali Nalepa 1890, Colomerus vitis Pagenstecher, 1857, Eriophyes pyri H. A. Pagenstecher, 1857, Eriophyes tiliae Nalepa, 1890, Phyllocoptes amygdali Bagdasarian, 1972, Phyllocoptes pruni Soliman & Abou-Awad, 1979, Rhyncaphytoptus ficifoliae Keifer, 1939 şeklindedir. Türkiye'de meyve üretiminde büyük öneme sahip olan Bursa ilinde meyve ağaçları üzerinde önemli zararlar oluşturan eriophyoid akarlar bu çalışma ile tespit edilerek, Türkiye akar faunasına katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Bursa province is rich in fruit trees due to its ecelogical characteristics. It has biological diversity and is important in terms of fruit production in Turkey. No detailed study has been conducted in Bursa province and its districts regarding the Eriophyoid mites that cause significant damage to my fruit trees. In order to eliminate these deficiencies, it was decided to conduct the study. Bursa province was chosen as the study area in order to determine the distributions of Eriophyoid mite species and their species richness. In Bursa province (Gemlik, Harmancık, İnegöl, Mudanya, Mustafa Kemalpaşa, Orhaneli, Orhangazi, Yenişehir), between April and September 2021-2023, I will plant my fruit trees (pear, vine, blackberry, walnut, apple, plum, linden, fig, apricot, persimmon, olive) were collected. Samples collected from fruit trees as a result of field studies were brought to the laboratory and identified. With this study conducted in Bursa province, 12 Eriophyoid mites species identified. Identified Eriophyoid species are Aceria avanensis Bagdasarian, 1970, Aceria diospyri Keifer 1944, Aceria erinea Nalepa, 1891, Aceria filiformis Nalepa, 1891, Aceria massalongoi Canestrini, 1890, Aceria oleae Nalepa, 1900, Aceria salicina Nalepa, 1911, Aculus fockeui Nalepa & Trouessart, 1891, Aculus schlechtendali Nalepa 1890, Colomerus vitis Pagenstecher, 1857, Eriophyes pyri H. A. Pagenstecher, 1857, Eriophyes tiliae Nalepa, 1890, Phyllocoptes amygdali Bagdasarian, 1972, Phyllocoptes pruni Soliman & Abou-Awad, 1979, Rhyncaphytoptus ficifoliae Keifer, 1939. Eriophyoid mites, which cause significant damage to fruit trees in Bursa province, which has great importance in fruit production in Turkey, were detected with this study and contributed to the mite fauna of Turkey.