Ortopedik cerrahi yapılan hastaların preoperatif laboratuvar bulgularının klinik sonlanımla ilişkisi
The association between preoperative laboratory findings and clinical outcomes in patients undergoing orthopedic surgery
- Tez No: 849344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Postoperatif komplikasyonlar da hem hasta ve yakınları için maddi ve manevi olarak yıpratıcı hem de sağlık sistemi üzerinde ek maliyetlerine yol açan istenmeyen durumlardır. Çalışmamızda ortopedik cerrahi planlanan hastaların preoperatif değerlendirme aşamasında hastaların muhtemel klinik gidişatları konusunda fikir verebilecek parametrelere ulaşarak klinisyenlerin hastanın olası postoperatif komplikasyonlar açısından dikkatli olarak tedbir almasını böylece hem hastane içi mortalitenin, yoğun bakım yatış sürelerinin azaltılmasına katkı sağlamayı hem de gereksiz laboratuar testlerinden kaçınılmasının önünü açmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde Ortopedi Kliniği'nde 1 Şubat 2019 -1 Eylül 2022 tarihleri aralığında operasyona alınan 18-80 yaş aralığındaki 1624 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların postoperatif hastane içi mortalite, uzamış yoğun bakım yatışı ve yara yeri enfeksiyonu gelişimi klinik sonlanımları ile buna etki edebileceği öngörülen demografik ve klinik özellikler ile laboratuvar parametreleri değerlendirmeye alındı. Hasta verileri ICD ve ameliyat kodları ile elde edildi. İstatistiksel bulgular SPSS programı ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 1624 hastadan 114'ünde (%7.0) hastane içi mortalite gerçekleşmişti.
Özet (Çeviri)
Aim: Postoperative complications are undesirable situations that are both financially and morally damaging for the patient and their relatives and cause additional costs on the healthcare system. In our study, we aim to reach parameters that can give an idea about the possible clinical course of patients in the preoperative evaluation phase of patients planned for orthopedic surgery, so that clinicians can take precautions in terms of possible postoperative complications of the patient, thus contributing to the reduction of in-hospital mortality and intensive care unit stays and avoiding unnecessary laboratory tests. Methods: In our study, 1624 patients between the ages of 18 and 80, who underwent surgery at the Orthopedics Clinic at Ankara Bilkent City Hospital between February 1, 2019 and September 1, 2022, were retrospectively examined. The clinical outcomes of the patients, such as postoperative in-hospital mortality, prolonged intensive care stay, and development of wound infection, as well as demographic and clinical characteristics and laboratory parameters that were predicted to affect these were evaluated. Patient data were obtained with ICD and surgery codes. Statistical findings were evaluated with the SPSS program. Findings: In-hospital mortality occurred in 114 (7.0%) of 1624 patients included in our study.