Bursa ilinde ılıman iklim meyvelerinde bulunan zararlı ve doğal düşman akarların saptanması ve Panonychus ulmi (KOCH)'nin bazı pestisitlere karşı duyarlılığı üzerinde araştırmalar
Investigations on determination of pest and natural enemy mites in temperate zone fruit of Bursa province and sensitivity of Panonychus ulmi (KOCH) against some pecticides
  1. Tez No: 198630
  2. Yazar: NABİ ALPER KUMRAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAHATTİN KOVANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZETBURSA İLİNDE ILIMAN İKLİM MEYVELERİNDE BULUNANZARARLI VE DOĞAL DÜŞMAN AKARLARIN SAPTANMASIVE PANONYCHUS ULMİ (KOCH)'NİN BAZI PESTİSİTLEREKARŞI DUYARLILIĞI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALARNabi Alper KUMRALBu çalışma Bursa'nın ilaçlanmayan ve ticari bahçelerindeki ılıman iklim meyveağaçlarında akar türlerini saptamak ve Panonychus ulmi (Koch)'nin bazı pestisitlerekarşı duyarlılıklarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Akar örneklemeleri Nisan2003'den Ekim 2004'e kadar erik, şeftali, elma, armut, ayva, kiraz ve vişneağaçlarından yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, Phytoseiidae, Macrochelidae,Ascidae, Laelapidae, Bdellidae, Cunaxidae, Tydeidae, Cheyletidae, Tetranychidae,Tenuipalpidae, Stigmaeidae, Anystidae, Erythraeidae, Tarsonemidae, Scutacaridae,Eriophyidae ve Acaridae familyalarına 17 cinsine ait 37 tür tespit edilmiştir. Zararlıfamilyalar arasında Tetranychidae 5 cins ve 6 türle en önemli familyadır. Bryobiarubrioculus (Scheuten) ve Amphitetranychus viennensis (Zacher) iki yıllık çalışmalarboyunca ilaçlanmayan bahçelerin en baskın türleri olmasına rağmen, P. ulmi veTetranychus urticae Koch ticari bahçelerden özellikle sırasıyla elma ve eriklerden sıkolarak toplanmıştır. Predatör familyalar arasından ise Phytoseiidae 8 cins ve 11 tür ileen önemlisidir. Ayrıca, en yaygın phytoseiid türü ise Typhlodromus athiasae Porath andSwirski bulunmuştur. P. ulmi'nin amitraz, dicofol, bromopropylate ve fenpyroximateetkili maddeli akarisitlere olan duyarlılığı kuru kalıntı biyoassay yöntemi kullanılarak(Yaprak disk-ilaçlama kulesi) araştırılmıştır. Hassas ırk popülasyonu ile karşılaştırılaraksaptanan duyarlılık kaybı oranları amitraz, dicofol, bromopropylate ve fenpyroximateiçin sırasıyla
Özet (Çeviri)
ABSTRACTINVESTIGATIONS ON DETERMINATION OF PEST ANDNATURAL ENEMY MITES IN TEMPARATE ZONE FRUIT OFBURSA PROVINCE AND SENSITIVITY OF PANONYCHUS ULMİ(KOCH) AGAINST SOME PESTICIDESNabi Alper KUMRALThis study was carried out to identify mites of temperate zone fruit trees inpesticide-free and conventional orchards and to determine sensitivities of Panonychusulmi (Koch) against some pesticides in Bursa. Collections were made from April 2003to October 2004 on plum, peach, apple, pear, quince, cherry and sour cherry trees.According to the result of the study, 37 species were found belonging to 17 genera inthe families Phytoseiidae, Macrochelidae, Ascidae, Laelapidae, Bdellidae, Cunaxidae,Tydeidae, Cheyletidae, Tetranychidae, Tenuipalpidae, Stigmaeidae, Anystidae,Erythraeidae, Tarsonemidae, Scutacaridae, Eriophyidae and Acaridae. Among theinjurious families, Tetranychidae was the major family with 5 genera and 6 species.Bryobia rubrioculus (Scheuten) and Amphitetranychus viennensis (Zacher) weredominant throughout the two years in the agrochemical-free orchard whereas P. ulmiand Tetranychus urticae Koch were most frequently collected conventional orchards,especially on apple and plum, respectively. Among the predatory families, Phytoseiidaewas the most important family with 8 genera and 11 species. However, the commonphytoseiid mite was found Typhlodromus athiasae Porath and Swirski. P. ulmi?sresponse against amitraz, dicofol, bromopropylate and fenpyroximate was investigatedusing residual bioassay method (Leaf disk-spray tower). Resistance ratios weredetermined by comparing the population with susceptible strain for amitraz, dicofol,bromopropylate and fenpyroximate were found to be