Allojenik hematopoetik kök hücre nakli yapılan çocuklarda nakil sonrası eritrosit ve trombosit transfüzyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of post-transplant erythrocyte and platelet transfusions in allogeneic hematopoietic stem cell transplanted children
  1. Tez No: 849356
  2. Yazar: NAZ GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAR ÇAKI KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Hematopoetik kök hücre nakli (HKHN), çocuklarda malign ve malign olmayan hematolojik hastalıklar (kemik iliği yetersizliği, hemoglobinopati gibi), genetik ve metabolik hastalıklar, immün yetmezlikler, otoimmün hastalıklarda bazen tek tedavi seçeneği bazen de tedavi protokolünün parçası olarak kullanılmaktadır. Allojenik HKHN hastalarının transfüzyon ihtiyaçlarına dair veriler kısıtlıdır ve bu veriler transfüzyon destek ihtiyacının arttığı ve uzadığı durumlar hakkındaki bilgiler, hasta yönetimi ve transfüzyon politikalarının geliştirilmesi açısından değerlidir. Çalışamızın amacı pediatrik allo-HKHN alıcılarında transfüzyon desteği hakkında niceliksel veri sağlamak ve artan transfüzyon yükü ve uzamış transfüzyon bağımlılığı ile ilişkilendirilen hasta veya transplantasyonla ilgili faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Kemik İliği Nakli Merkezinde, Mart 2019 ile Aralık 2022 tarihleri arasında allojenik HKHN yapılan 0- 18 yaş aralığında 60 hasta dahil edildi. Veriler retrospektik olarak değerlendirildi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Bulgular: Bu çalışma Mart 2019-Aralık 2022 tarihleri arasında HKHN yapılan 21(%35)'i kız 39(%65)'u erkek olmak üzere 60 hasta üzerinden oluşturuldu. Hastaların yaşları, 2 ila 206 ay arasında değişmekte olup ortalama değer 75,5 ay olarak görüldü. Yapılan analizlerde nakil öncesi ES transfüzyon sayısı ile yaş arasında anlamlı bir ilişki olduğu görüldü (p=.001).
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Hematopoietic stem cell transplantation (HSCT) is used in children for malignant and non-malignant hematologic diseases (such as bone marrow failure, hemoglobinopathy), genetic and metabolic diseases, immunodeficiencies, and autoimmune diseases, sometimes as the only treatment option and sometimes as part of the treatment protocol. Data on the transfusion needs of allogeneic HSCT patients are limited, and this data on situations where transfusion support needs increase and prolong are valuable for patient management and the development of transfusion policies. The aim of our study is to provide quantitative data on transfusion support in pediatric allo-HSCT recipients and to identify patient or transplantation-related factors associated with increased transfusion burden and prolonged transfusion dependency. Materials and Methods: In this study, 60 patients aged 0-18 who underwent allogeneic HSCT at Ümraniye Training and Research Hospital, Health Sciences University, between March 2019 and December 2022 were included. The data were retrospectively evaluated. IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) was used for statistical analysis of the findings obtained in the study. Findings: This study was conducted on 60 patients, 21 (35%) females and 39 (65%) males, who underwent HSCT between March 2019 and December 2022. The age of the patients varied from 2 to 206 months, with an average of 75.5 months. Analyses showed a significant relationship between the number of pre-transplant RBC transfusions and age (p=.001).