Boraboy gölü'nün (Amasya) trofik seviyesinin belirlenmesive zooplankton komünite yapısı
Determination of trophic level and zooplankton community structure of Boraboy lake (Amasya)
- Tez No: 849357
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amasya'nın Taşova ilçesinde bulunan Boraboy Gölü'nde Haziran 2022- Mayıs 2023 tarihleri arasında yapılan tez çalışmasında zooplankton örnekleri mevsimsel olarak 4 istasyondan alınmıştır. Bu çalışmada gölün zooplankton komünite yapısı tespit edilmiş ve mevsimsel dağılımı gözlenmiştir. Bunun sonucunda Rotifera'dan 26 tür, Cladocera'dan 8 tür, Copepoda'dan 2 tür olmak üzere toplam 36 tür teşhis edilmiştir. Teşhis edilen Diaptomus gracilis, Keratella cochlearis ve Bosmina longirostris türleri baskın türler olarak tespit edilmiştir. Ayrıca Boraboy Gölü'nde yapılan fizikokimyasal analizler ile gölün trofik seviyesi değerlendirilmiştir. Değerlendirmeye göre Boraboy Gölü'nün oligotrofikten mezotrofiğe doğru geçiş yapan göl özelliği gösterdiği tespit edilmiştir. Yapılan tez çalışması Boraboy Gölü'nün trofik seviyenin ve zooplankton faunasının belirlenmesi için yapılan ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The thesis study conducted between June 2022 and May 2023 in the Boraboy Lake located in the Taşova district of Amasya involved the seasonal collection of zooplankton samples from four stations. In this study, the zooplankton community structure of the lake was identified, and its seasonal distribution was observed. As a result, a total of 36 species were diagnosed, including 26 species of Rotifera, 8 species of Cladocera, and 2 species of Copepoda. The species Diaptomus gracilis, Keratella cochlearis, and Bosmina longirostris were identified as dominant species. Additionally, the trophic level of the lake was evaluated through physicochemical analyses, revealing that Boraboy Lake exhibited characteristics transitioning from oligotrophic to mesotrophic. This thesis study represents the first research conducted to determine the trophic level and zooplankton fauna of Boraboy Lake.