Hidrolik sistemlerde otomatik kontrol ve uygulama
Automatic control in hydraulic systems and usage
  1. Tez No: 84942
  2. Yazar: TANER BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Bu tezde giderek yaygınlaşan hidrolik sistemlerin otomasyon sistemlerine nasıl uygulanabileceği belirtilmektedir. Basınçlı bir akışkan vasıtası ile sağlanan güç iletimi ve kontrolü endüstrinin her dalında giderek yaygınlaşan bir kullanım alanına erişmektedir. Pnömatik, basınçlı hava, hidrolik ise yağların ve diğer sıvıların akışkan olarak kullanıldığı durumları inceler. Büyük kuvvetlerle, hassas hız kontrolüne ve yüksek güç-ağırlık oranlarına ihtiyaç duyulan durumlarda da hidrolik sistemler kullanılır. Hidrolik güç giderek yaygınlaşan bir kullanım alam bulmakla beraber hidrolik teknolojisindeki gelişimle birlikte otomasyon teknolojisi ve otomatik kontrollü sistemlerde de daha fazla kullanım alam bulmaktadır. Bu tezde, hidrolik sistemlerin temel yapısından başlayarak, hidrolik sistemler hakkında temel bilgiler ve hidrolik sistemlerin yapısı ve esas olarak da hidrolik sistemlerde otomatik kontrolü sağlayan elektrohidrolik hakkında bilgiler verilmiştir. Elektrohidrolik sistemlerin yapısı adım adım anlatılmış ve her adım örneklerle desteklenmiştir. Elektrohidrolik sistemlerin devre yapıları, bu devrelerde kullanılan sembol ve işaretler, bir hidrolik ödevinin çözümünde izlenecek yol, mantık bağlantıları, işaret saklama, hız kontrolü ve sıralı kontrol konularında bilgiler verilmiştir. Hidrolik sistemlerin otomatik kontrollü olarak kullanılması için gerekli olan Programlanabilir Lojik Kontrol Organlarının (PLC) yapısı, kullanım şekli programlama şekilleri ve programlanması örneklerle belirtilmiştir. VTU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research work determines how to use the hydraulic systems in automation systems regularly. Power transmittion which obtained by the pressured fluids is reaching a more using area in all branchs of industry. Pnomatic power is obtained by pressured air, and hydraulic power is obtained by the other fluids. Hydraulic systems are useful when big forces transmitted with sensitive speed control and big power- weight ratios occured. Hydraulic power can find a more using area by the time and by the development of hydraulic technology it's using in automation systems more and more. İn this thesis, beginning from the basic structures of hydraulics, basic information of hydraulic systems, structure of hydraulic systems and fundamental of automatic control in hydraulic systems are explained. Structure of electrohydraulic systems which constitutes automatic controlled hydraulic systems is explained step by step and supported with examples.Circuit structures, symbols and signs used in this circuits, the way used in the solution of a hydraulic problem, logic connections, preserve a sign, speed control and arranged control in electrohydrolic systems are explained in order. For using the hydraulic systems in automatic control systems Programmable Logic Control elements are needed. İn this book it's explained that how to use and programme the Programmable Logic Control elements with examples. IX