Medical turizmde çocuk sağlığı ve hastalıkları
Child health and diseases in medical tourism
- Tez No: 849419
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Turizm, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Healthcare Management, Tourism, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Bilim alı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, medikal turizm kapsamında çocuk sağlığı ve çocuk hastalıkları ile ilgili gerçekleştirilmiş çalışmaları bibliyometrik şekilde analiz etmektir. Konu ile ilgili veriler incelendiğinde çocuk sağlığı ve çocuk hastalıklarına yönelik medikal turizm faaliyetlerinin çok kısıtlı olduğu görülmektedir. Bu bağlamda, konu ile ilgili gerçekleştirilen çalışmalar dikkate alınarak medikal turizm alanında çocuk sağlığı ve çocuk hastalıklarına yönelik gerçekleştirilen faaliyetlerin belirlenmesi çalışmanın bir diğer amacını oluşturmaktadır. Çalışma konusu ile ilgili literatür ve verilerin çok kısıtlı oluşu ve çocuk sağlığı ve çocuk hastalıkları alanında faaliyet gösteren ve göstermek isteyen medikal turizm paydaşlarına yol gösterici nitelikte olması açısından önem arz etmektedir. Çalışma bibliyometrik analiz yöntemi çeşitlerinden bibliyometrik haritalama tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma analiz yöntemlerinden bibliyometrik haritalama tekniği tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini medikal turizm kapsamında çocuk sağlığı ve çocuk hastalıkları ile ilgili gerçekleştirilmiş çalışmalar oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında evren içerisinde yer alan örnekleme ulaşabilmek amacı ile çeşitli sınırlılıklar kullanılmıştır. Bu sınırlılıklardan ilki gerçekleştirilen çalışmaların inceleneceği veri tabanlarıdır. Örnekleme ulaşabilmek amacıyla kullanılan diğer sınırlılıklar dil seçimi ve kullanılan anahtar kelimelerdir. Araştırma kapsamında örnekleme ulaşmak için veri tabanları üzerinden taramalar Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen taramalar sonucunda 20 adet makale, 1 kitap bölümü ve 4 adet tez çalışmasına ulaşılmıştır. Bahsi geçen çalışmalar araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Örneklemin belirlenmesinin ardından bulgulara ulaşabilmek amacı ile belirlenen çalışmalara analize tabi tutulmuştur. Araştırma kapsamında gerçekleştirilen bibliyometrik analiz sonuçlarına yönelik bulgular incelendiğinde çocuk sağlığı ve hastalıkları ile medikal turizm ilişkisini inceleyen 20 tane makale, 4 tane tez çalışması ve 1 tane kitap bölümü olmak üzere toplam 25 çalışmanın olduğu belirlenmiştir. Bahsi geçen çalışmalara ilişkin gerçekleştirilen incelemeler sonucunda bu çalışmaların 14 tanesinin ampirik çalışma ve 11 tanesinin literatür taraması şeklinde olduğu görülmektedir. Araştırma kapsamında ampirik çalışmalar ile literatür taraması şeklinde gerçekleştirilen çalışmalar ayrı ayrı gruplanmış olup, ayrı başlıklar altında incelenmiştir. Genel olarak çalışma değerlendirildiğinde, çocuk sağlığı ve medikal turizm ilişkisini inceleyen çalışmaların çok kısıtlı olduğu görülmektedir. Bu bulgu, Culley ve diğerlerinin (2013) gerçekleştirmiş olduğu konu ile ilgili literatür taramasını kapsayan çalışma ile benzerlik göstermektedir. Culley ve diğerlerinin (2013) gerçekleştirdiği çalışmanın üzerinden 10 yıl gibi bir sürenin geçmesine karşın, gerçekleştirilen çalışmaların hala kısıtlı oluşu, konuya olan ilginin zayıf olduğunun göstergesi olarak kabul edilebilir. Bu bağlamda, çocuk sağlığı ve medikal turizm ilişkisine yönelik çalışmalarda yaşanacak artışın literatüre katkı vermesine ek olarak, bu alanda yatırım yapmak isteyen paydaşlara yol gösterici nitelikte olması nedeniyle önem arz ettiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to bibliometrically analyze the studies on child health and pediatric diseases within the scope of medical tourism. When the data on the subject are analyzed, it is seen that medical tourism activities for child health and pediatric diseases are very limited. In this context, another aim of the study is to determine the activities carried out in the field of medical tourism for child health and pediatric diseases by taking into account the studies on the subject. The study is important in terms of the very limited literature and data on the subject and in terms of providing guidance to medical tourism stakeholders who operate and want to operate in the field of child health and pediatrics. The study was conducted using the bibliometric mapping technique, one of the types of bibliometric analysis methods. Bibliometric mapping technique was preferred among research analysis methods. The population of the study consists of studies on pediatric health and pediatric diseases within the scope of medical tourism. Within the scope of the research, various limitations were used in order to reach the sample within the population. The first of these limitations is the databases in which the studies will be examined. Other limitations used to reach the sample are language selection and keywords used. In order to reach the sample within the scope of the research, searches through databases were carried out in November 2023. As a result of the searches, 20 articles, 1 book chapter and 4 thesis studies were reached. These studies constitute the sample of the research. After determining the sample, the studies determined in order to reach the findings were subjected to analysis. When the findings regarding the results of the bibliometric analysis conducted within the scope of the research were examined, it was determined that there were a total of 25 studies, including 20 articles, 4 thesis studies and 1 book chapter, examining the relationship between pediatric health and diseases and medical tourism. As a result of the analysis of these studies, it is seen that 14 of these studies are empirical studies and 11 of them are literature reviews. Within the scope of the research, empirical studies and literature review studies were grouped separately and analyzed under separate headings. When the study is evaluated in general, it is seen that there are very limited studies examining the relationship between child health and medical tourism. This finding is similar to the study conducted by Culley et al. (2013), which covers the literature review on the subject. Although a period of 10 years has passed since Culley et al.'s (2013) study, the fact that the studies are still limited can be considered as an indicator of the weak interest in the subject. In this context, it can be said that the increase in studies on the relationship between pediatric health and medical tourism, in addition to contributing to the literature, is important as it provides guidance to stakeholders who want to invest in this field.