Medikal turizmde yönetsel sorunlar
Organizational problems in medical tourism
- Tez No: 420229
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EROL HAYRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Medikal Turizm, tüm dünyada, hızla gelişmekte olan bir sektör olup, hızlı gelişme, birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Dünyada birçok ülke konunun önemini anlamış ve sağlık yönetimine medikal turizm çalışmalarını da ekleyerek dünyada bu konuda iddialı duruma gelmişlerdir. Ülkemizde de medikal turizm çalışmaları ve düzenlemeleri başlamış olup, Sağlık Bakanlığı hedefleri içinde medikal turizm sektörü yer almaya başlamıştır. Sektör hem gelir getirici bir kaynak, hem de kaliteyi yükseltici bir faktör olarak rol oynamaktadır. Böylesine önemli bir sektörün en önemli aktörü durumundaki hizmet sağlayıcı kurumlar olarak hastaneler, medikal turizm sektörünün en önemli paydası konumundadır. Ülkemizde de artık Sağlık Bakanlığı hedefleri içinde yer alan söz konusu sektör; son yıllarda ciddi gelişme kaydetmiş bulunmaktadır. Bu araştırma, İstanbul ilinde, Sağlık Bakanlığı tarafından, medikal turizmde öncelikli olarak kabul edilmiş kamu, özel sektör ve üniversite hastanelerinde yönetsel sorunları incelemek ve olası çözüm önerileri getirmek için yapılmıştır. Araştırma sırasında hastalarla ilgili çeşitli değişkenler de araştırılarak, organizasyondaki sorunlarla hastaların profili de karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Hastanelerin medikal turizmde hizmet sundukları hasta sayıları ve buna bağlı olarak bu hizmeti verebilmek için nasıl bir organizasyon yapısıyla hizmet verdikleri araştırılmış ve birçok açıdan sorunlar tek tek ele alınmıştır. Hastanelerin medikal turizm için ayrı bir birim oluşturup oluşturmadığı incelenmiş ve bu birimlerin ne derece yeterli olduğu ile birlikte olası çözüm önerileri değerlendirmeye sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Medical Tourism is a rapidly growing sector in the whole World, though this fast growth comes in with many problems as well. Many countries pinpoint the importance of this new developing sector and has reached substantial achivements on the subject. Ministry of Health in our country also started to give importance to this sector by establishing new targets for medical tourism sector. This sector is a revenue generating source as well as a quality improvement tool. Hospitals, as the service providers, act as the main denominators of this highly important sector. In our country, Ministry of Health has included this sector in their targets, which brought a substantial improvement to the sector. This research is made in the hospitals in İstanbul city which are pinpointed as leading hospitals in the medical tourism sector by Ministry of Health; publicly owned, privately owned or university hospitals. The aim of this research is to investigate the managerial problems of these hospitals and to bring out some solution suggestions. During this research, some patient features were taken into consideration in order to analyze the interference between organizational problems and patient profiles. This research also focuses on the correlation between the number of staff allocated for medical tourism as well as their organizational structure. Furthermore it is investigated whether the hospitals established a seperate unit for medical touristic services or not. The analysis also consists of whether these units are sufficient and what should be done to generate new business model solutions.