Hidrolik tahrikli derin çekme preslerinin tasarım kriterleri
The Design criterions of hydraulic deep drawing preesses
- Tez No: 84943
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM BOĞOÇLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Günümüzde hidrolik derin çekme presleri, metal endüstrisinde çok önemli bir yere sahiptirler. Hatta birçok sektörde lokomotif görevi görmektedirler. Bu açıdan hidrolik derin çekme presi üreticileri açısından aşağıdaki bilgiler çok önem taşımaktadır.. Preste nasıl ve ne büyüklükte işlerin yapılacağı. Çekme yapılacak sacın özellikleri. Sacın geometrisini. Sacın çekilebilmesi için gerekli hızlan. Yapılacak en büyük işin boyutlarım (presin kapasitesini belirlemek için son derece önemlidir.) Mekanik dizaynın yanında uygun hidrolik devre de presin verimi için önemlidir. Çünkü hatalı dizayn edilen devre, ya çalışmayacak yada sık sık arıza verecektir. Bu yüzden hidrolik ünite dizaynında presin hızlarına göre uygun ekipmanlar (valfler, pompalar vs.) seçilmelidir. Bunun için yeterli teknik dokümantasyon bulundurulmalı veya temin edilmelidir. Bu çalışma esnasında değişik yerli ve yabancı kaynaklar kullanıldı. Çekme kuvvetinin tespiti ile ilgili deneyler yapıldı. Yapılan deneyler sonucunda genel olarak baskı plakası basıncının çekme kuvvetinin 0,5... 0,7 katı olduğu tespit edildi. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hydraulic deep drawing presses have very important place in the field of finished goods. They are leaders of many sectors as a production machines. Manufacturers must concentrate on speed,long life, solidity, safety and noise of the machine in the contortions. Before the construction of the press, they have to know some exact points about these subjects: -the quality and dimensions of the goods deep-drawed by the press, -the properties of the metal plate for deep-drawing, -the geometry of the metal plate, -the sufficient speed for deep-drawing of the metal plate. -the maximum dimensions of the goods produced by the press:it's very important to determine the capacity of the machine. They have to design apropriate hydraulic circuit to obtain maximum efficiency.Also the hydraulic circuit which is wrongly designed,will cause some problems.Thus,they have to choose right equipments (such as pomps, valves...) by forming hydraulic unit according to the speed of the press.For this reason they have to get sufficent and theoretical documents in their technical office. Foreign and Turkish sources are used to prepare for this thesis. Some experiences are realised to determine the deep-drawing force. At the end of the work (after some long experiments) the result : Ppress Plate = (0,5....0,7) X Foeep Drawing İS found. V1I1