Effect of AKR1B10 expression on metabolic plasticity in liver cancer cells
AKR1B10 ifadelenmesinin karaciğer kanseri üzerindeki metabolik plastisitesi
- Tez No: 849426
- Danışmanlar: PROF. DR. SREEPARNA BANERJEE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Aldo-keto redüktazlar (AKR'ler), NADPH'den elektronları kullanarak birçok farklı maddeyi indirgeyebilen geniş bir oksidoreduktaz grubunu oluştururlar. Bu grup içinde Aldo-Keto Redüktaz ailesi 1 üyesi B10 (AKR1B10), özellikle karbonil substratların indirgenmesi ve lipid oksidasyonu sırasında oluşan reaktif türlerin detoksifikasyonunda önemli bir metabolik enzim olarak rol oynamaktadır. Hepatoselüler karsinom (HCC) bağlamında, özellikle kanser metabolizması bağlamında, AKR1B10'un rolü ve etkisi şu anda bilinmemektedir. Bu tez, HuH-7 hücrelerinde AKR1B10 ekspresyonunun oksidatif metabolizmaya, stres koşullarında hücresel yaşama ve genel metabolik değişikliklere olan etkisini açığa çıkarmayı amaçlamaktadır. Stabil AKR1B10 ifadeleyen HuH-7 hücreleri ve boş vektör ile transfekte edilen kontrol grupları kullanılarak, AKR1B10 ekspresyonunun besin algılama yolaklarının aktivasyonunu içeren metabolik yollar üzerinde belirgin değişikliklere yol açtığını gözlemledik ve bu durum hücresel metabolizmanın yeniden programlanmasına işaret etti. AKR1B10 ekspresyonunun, hipoksi koşullarında artan hücre ölümüne sebep olduğunu ve bu durumun hayatta kalma için hücrelerin oksijene olan bağımlılığını gösterdi. Ayrıca glukozdan yoksun koşullarda AKR1B10 ifadeleyen hücrelerde azalmış hücresel hareketlilik gözlemledik. Metabolomiks çalışması AKR1B10 ifadeleyen hücrelerdeki yağ asidi seviyelerinde değişim olduğunu ortaya koydu. Bu bulgular, AKR1B10'un karaciğer kanseri hücrelerinde değişmiş metabolik ve hayatta kalma özellikleri üzerindeki etkisini aydınlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aldo-keto reductases (AKRs) constitute a diverse group of oxidoreductases proficient in utilizing electrons from NADPH to reduce a broad spectrum of substrates. Among these, Aldo-Keto Reductase 1B10 (AKR1B10) stands as a pivotal metabolic enzyme implicated in cellular metabolism, particularly in the reduction of carbonyl substrates and the detoxification of reactive species generated during lipid oxidation. In the context of hepatocellular carcinoma (HCC), the role and impact of AKR1B10, particularly in the context of cancer metabolism, is currently unknown. This thesis aimed to uncover the metabolic implications of AKR1B10 expression in HuH-7 cells, focusing on its influence on oxidative metabolism, cellular survival under stress conditions, and broader metabolic alterations.Through the utilization of stable AKR1B10-overexpressing HuH-7 cells and empty vector transfected control cells, we observed that AKR1B10 expression led to distinct alterations in metabolic pathways, including increased activation of nutrient-sensing pathways, suggestive of reprogramming of cellular metabolism. AKR1B10 expression led to increased cell death under hypoxic conditions, indicating a critical reliance on oxygen for survival. Under glucose deprivation, AKR1B10 expressing cells showed decreased cellular motility. An untargeted metabolomics assay revealed altered levels of fatty acids in AKR1B10 expressing cells. These findings collectively suggest an impact of AKR1B10 expression on altered metabolism and survival characteristics of liver cancer cells.