İletişim becerileri odaklı psikoeğitimin şizofreni tanılı bireylerin bakım verenlerinin öznel iyi-oluş düzeyine etkisi
The effect of psychoeducation focused communication skills on subjective well-being of the caregivers of individual with the diagnosis of schizophrenia
- Tez No: 849454
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, İletişim Becerileri Odaklı Psikoeğitim Programının (İBOP) şizofreni tanılı bireylerin Öznel İyi Oluş(ÖİO) düzeyi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla, randomize, iki girişim ve bir kontrol gruplu, ön test, son test ve izlem ölçümlü deneysel desende gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini bir üniversite hastanesi psikiyatri polikliniği'ne Haziran 2020 ile Mayıs 2021 tarihleri arasında başvuran, DSM-5 TR kriterlerine göre şizofreni tanısı almış bireylere bakım veren 279 aile üyesi oluşturdu. Örneklem güç analizi ile belirlendi (n:72). Randomizasyon yapılarak İBOP grubu (n=24), GEP grubu (n=24) ve kontrol amaçlı girişim uygulanmayan grup (n=24) olarak ayrıldı. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Zarit Bakım Yükü Ölçeği”,“İletişim Becerileri Ölçeği”,“Öznel İyi Oluş Ölçeği(ÖİOÖ)”ve“Katılımcı Grup Deneyim Formu”kullanılarak toplandı. Analizde, tanımlayıcı veriler için sayı, yüzde, ortalama standart sapma, medyan (min-maks) değerleri verildi. Gruplarda tanımlayıcı verilerin karşılaştırmaları, normal dağılama sahip olan değişkenler için tek yönlü varyans analizi, normal dağılıma sahip olmayan değişkenler Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis analizi ve kategorik değişkenlerin karşılaştırmasında Pearson Ki-kare analizi ile incelendi. Grup içi ve gruplar arası ve zamana göre ölçek puanlarındaki değişimi incelemek üzere Kruskal-Wallis ve Friedman Testleri kullanıldı. İBOP sonrası deneyimler için elde edilen nitel veriler“içerik analizi”ile ortaya kondu. Bulgularda, İBOP katılımcılarının girişim öncesi ÖİOÖ ortalama puanı ile girişim sonrası ve izlem aşamaları puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a randomized, two intervention and one control group, pre-test, post-test and follow-up experimental design in order to evaluate the effect of Communication Skills Focused Psychoeducation Program (CSFPP) on the Subjective Well-Being Level of Individuals Diagnosed with Schizophrenia. The population of the study consisted of 279 family members caring for individuals diagnosed with schizophrenia according to DSM-5 TR criteria who applied to a university hospital psychiatry outpatient clinic between January 2021 and December 2021. The sample was determined by power analysis(n:72).The sample was randomized and divided into (CSFPP) group (n=24), GPP group (n=24), and no intervention group (n=24) for control purposes. Data were collected using the“Personal Information Form”,“Zarit Caregiving Burden Scale”,“Communication Skills Scale (CSS)”,“Subjective Well-Being Scale (SWS)”and“Participant Group Experience Form”. In the analysis, number, percentage, mean±standard deviation, median (min-max) values were given for descriptive data. Comparisons of descriptive data in the groups were analyzed by one-way analysis of variance for normally distributed variables, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis analysis for non-normally distributed variables and Pearson Chi-square analysis for categorical variables. Kruskal-Wallis and Friedman Tests were used to examine the change in scale scores within and between groups and over time. The qualitative data obtained for the experiences after CSFPP were revealed by“content analysis”. In the findings, a statistically significant difference was found between the pre-intervention SWS mean score of the CSFPP participants and their scores at the post-intervention and follow-up stages (p0.05).