Eğriler boyunca yüzeylere düzlemsel ve normal yaklaşımlar
Flat and normal approximations of surface along curves
  1. Tez No: 849455
  2. Yazar: BÜŞRA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm girişe, ikinci bölüm ise tezde kullanılan bazı kavram, tanım ve teoremlere ayrılmıştır. Üçüncü bölüm; Shyuichi IZUMIYA ve Saki OTANI'nin (2015) makalelerinin bir incelenmesine ayrılmıştır. Dördüncü bölüm; Satoshi HANANOI ve Shyuichi IZUMIYA'nın (2017) makalelerinin bir incelenmesine ayrılmıştır. Beşinci bölüm; 3-boyutlu Öklid uzayında, paralel yüzeyler için düzlemsel yaklaşım yüzeyleri elde edilmiştir. Bu yaklaşım yüzeyinin singülerlikleri sınıflandırılmıştır. Altıncı bölüm; 3-boyutlu Öklid uzayında, paralel yüzeyler için normal yaklaşım yüzeyleri araştırılmıştır. İki özel regle yüzey için normal yaklaşım yüzeyleri elde edilmiştir. Bu yaklaşım yüzeyinin singülerlikleri sınıflandırılmıştır. Yedinci bölüm; 3-boyutlu Minkowski uzayında, paralel yüzeyler ve iki özel yüzey için yaklaşım yüzeyleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven chapters. The first chapter is devoted to the introduction and the second chapter is devoted to the explanation of certain concepts, definitions, and theorems used in the thesis. The third chapter is dedicated the examination of the article by Shyuichi IZUMIYA and Saki OTANI (2015). The fourth chapter is dedicated the examination of the article by Satoshi HANANOI and Shyuichi IZUMIYA (2017). In the fifth chapter, flat approximation surfaces for parallel surfaces in 3-dimensional Euclidean space are obtained. The singularities of this approximation surfaces are classified. In the sixth chapter, normal approximation surfaces for parallel surfaces in 3-dimensional Euclidean space are investigated. Normal approximation surfaces are obtained for two special ruled surfaces, and the singularities of these approximation surfaces are classified. In the seventh chapter, approximation surfaces for parallel surfaces and two special surfaces in 3-dimensional Minkowski space are obtained.