Konik yansıtıcıların iç mekan aydınlatma düzenlerindeki yeri ve karşılaştırması
Determinations and comparisons of the conic reflectors in an interior lighting design
- Tez No: 84947
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA DOKUZER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Kapalı bir mekandaki aydınlatma düzeni, mekanın işlevsel ve yapımsal özelliklerine göre saptanan, gerekli aydınlık niceliği ve niteliğini oluşturmak için kurulur. Aydınlatma düzeninin kurulmasında temel araç aydınlatma aygıtıdır ve hacim içinde iyi görme koşullarının eksiksiz sağlanabilmesi, önemli ölçüde aygıt özelliklerinin doğru belirlenmesine bağlıdır. Lamba ışığının istenen nicelik ve nitelikteki aydınlığı sağlamak üzere biçimlendirilmesi ise, aydınlatma aygıtının belirli nitelikleri taşıması durumunda gerçekleştirilebilir. Öte yandan, aygıt özelliklerinin doğru saptanması, aydınlatma düzeninin, iç mimari anlatımla, mekan özellikleri ve yapımsal gereçlerle uyumunun sağlanması açısından da önemli rol oynar. Bu çalışmanın amacı,. düzgün yansıma yapan konik yansıtıcıların (paraboloit, elipsoit, hiperboloit) aydınlatma özelliklerini belirleyip karşılaştırmak,. yapılan belirleme ve karşılaştırmalar sonucunda, konik yansıtıcıların iç mimari düzende yer alış biçimleri ve kullanım alanlarım ortaya koymaktır. Belirtilen amaca yönelik yapılan bu çalışma, yedi ana bölüm ve ekler bölümünden oluşmaktadır. Bölüm l'de konuya giriş yapılarak, çalışmanın amaç ve kapsamı belirtilmiştir. Bölüm 2'de, aydınlatma aygıtının tanımı yapılmış, aydınlatma düzenlerinde önemli rol oynamasının nedenleri ve özellikleri açıklanmıştır. Bölüm 3'te, aydınlatma aygıtının, aydınlatma özellikleri belirtilmiştir. Bir aygıtm aydınlatma özelliklerini belirleyen büyüklüklerden, ışık yeğinlik dağılımı, ışık akısı dağılımı, geriverim ve aydınlık düzeyi dağılımı konulan ele alınmıştır. Bölüm 4'te, aydınlatma aygıtının yapım özellikleri konusuna değinilmiş ve aygıt gerecinin ışığı yansıtma-geçirme özellikleri ile aygıtm geometrik özelliklerine ilişkin temel bilgiler verilmiştir. Bölüm S'te düzgün yansıma yapan konik yansıtıcılar (paraboloit, elipsoit, hiperboloit), bölüm 3'te belirtilen, aydmlatma özellikleri açısından incelenmiştir. Her yansıtıcı türü için değişik değerler verilerek saptanan, S ayrı durum belirlenmiştir. 15 yansıtıcının içinde üç farklı boyutta ışık kaynağının bulunması durumu için, toplam 45 ayrı ışık yeğinlik eğrisi oluşturulmuştur. Ayrıca, üç değişik aygıt yüksekliği ele alınarak, hiperboloit yansıtıcıya ilişkin 45 adet aydınlık düzeyi eğrisi, hacim açısı yöntemi aracılığı ile elde edilmiştir. Seçilen 15 ayrı yansıtıcının geriverim değeri hesaplanmıştır. Bölüm 6' da aydınlatma özellikleri belirlenen paraboloit, elipsoit, hiperboloit yansıtıcıların aydmlatma özellikleri, ışık yeğinliği dağılımı, ışık akısı dağılımı, geriverim değeri ve aydınlık düzeyi dağılımı açısından karşılaştırılmıştır. vııBölüm 7'de, konik yansıtıcılı aydınlatma aygıtlannm iç mimari düzende yer alış biçimleri konusunda bir sınıflandırma yapılmıştır. Ayrıca, bölüm 6' da yapılan karşılaştırmalara dayanarak, paraboloit, elipsoit ve hiperboloit yansıtıcıların kullanım amaçlan ve alanları saptanmaya çalışılmıştır. Bölüm 8'de, sonuç olarak, yansıtıcıların aydınlatma özellikleri ve iç mimaride kullanım biçimleri konusunda yapılan saptamalar değerlendirilmiştir. Ekler bölümünde ise, yukarıda belirtilen konuların açıklanmasına yardımcı olan kimi kuramsal bilgiler, hacim açısı yöntemi, ve çalışma sürecinde oluşturulan hiperboloit yansıtıcı çizimleri ve aydınlık düzeyi eğrileri verilmiştir. vm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The lighting system in an interior is established, according to the functional and constructional characteristics of the place, to constitute a necessary light quantity and quality. The basic tool to organize the lighting system is the luminaire. The perfect visual conditions in a place, mostly depend on how the luminaire properties are determined correctly. Forming the lamp fight, for providing the desired light quantity and quality, can realize only if the luminaire supports specific qualities. On the other hand, determining the properties of the luminaire correctly, plays an important role in the expression of the lighting system in relation with the interior design, characteristics of the place and harmony with the constructional materials. The aim of this study is,. determining and comparing the lighting characteristics of the conic reflectors, as paraboloid, ellipsoid, hyperboloid making regular reflection.. on behalf of these determinations and comparisons, emphasizing the location and usage of the conic reflectors in an interior design. This study which is made in terms of the above mentioned aim, consists of seven main chapters and an appendix. In the first chapter, the introduction topic is being presented and the aim and the scope of the study is determined. In the second chapter, the definition of the luminaire is made, the reasons that play important role in the lighting systems and the characteristics of the luminaire are explained İn detail. In the third chapter, the lighting properties of the luminaire are explained in detail. The symmetrical luminous intensity distribution, luminous flux distribution, the luminaire efficiency and lighting level distribution subjects, which determine the properties of a luminaire, are revealed in this chapter. In the fourth chapter, the manufacturing of the luminaire and the basic principles about the reflection and the transmission of the luminaire and the geometrical characteristics of the luminaire are mentioned. In the fifth chapter, conic reflectors, such as paraboloid, ellipsoid and hyperboloid which make regular reflection, are been studied according to the characteristics discussed in the third chapter. For every type of the reflector, different values are given in order to obtain five different states. To constitute three different sizes of light source in fifteen reflectors, fourtyfive different luminous intensity curves are designed. Also, by taking three different luminaire height, fourtyfive illuminance curves have been drawned related to the hyperboloid reflector which has been calculated through the method of 'solid angle'. The luminaire efficiency of the selected fiftyfive different reflector has been calculated. IXIn sixth chapter, the comparison of the paraboloid, ellipsoid and hyperboloid reflectors, of which illumination characteristics are determined, is discussed from the point of view of their illumination characteristics, luminous intensity distribution, luminous flux distribution, luminaire efficiency and illuminance distribution. In seventh chapter, there is a classification of the luminaires with a conic reflectors, on their locations in an interior design. Also, according to the comparisons that are made in the sixth chapter, the objectives and the fields of usage of the paraboloid, ellipsoid and hyperboloid reflectors are established. In eighth chapter, at the conclusion, the lighting characteristics of the reflectors and their manner of use in an interior design are been evaluated. In the appendix, some of the theoretical informations, such as the method of 'solid angle', the drawings of the hyperboloid reflectors and lighting level curves which are formed during the studying process, additional to the explanations of the topics written in the upper parts are given.