Sınıf öğretmeni adaylarının fen okuryazarlık düzeyleri ve fen öğrenme becerilerinin incelenmesi
Investigation of the science literacy levels and science learning skills of classroom teacher candidates
  1. Tez No: 849464
  2. Yazar: CANAN OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada sınıf öğretmeni adaylarının fen okuryazarlık düzeylerini ve fen öğrenme becericilerini belirlemek ve birbiri ile ilişkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemi olup betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılı güz döneminde Kastamonu Üniversitesi Temel Eğitim Bölümüne bağlı lisans programında öğrenim görmekte olan farklı sınıf seviyelerinden 202 sınıf öğretmeni adayından oluşmaktadır. Araştırmada sınıf öğretmeni adaylarının fen okuryazarlık düzeylerini belirlemek için Laugksch ve Spargo (1996) tarafından geliştirilen ve Duruk (2012) tarafından Türkçeye çevirisi yapılan 49 maddeden oluşan“Temel Fen Okuryazarlık Testi”ve fen öğrenme becerilerini belirlemek amacıyla Chang vd. (2011) tarafından geliştirilen ve Şenler (2014) tarafından Türkçeye çevirilen 29 maddeden oluşan“Fen Öğrenme Beceri Ölçeği”uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS-27 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda sınıf öğretmeni adaylarının fen okuryazarlık düzeyleri ve fen öğrenme becerilerinin yüksek olduğu ayrıca cinsiyet, sınıf düzeyi, yayın veya dergi takip etme, yerleşim yeri ve mezun oldukları lise türü değişkenine göre anlamlı bir farklılık olmadığı sonucu elde edilmiştir. Yapılan çalışmada farklılaşma fen okuryazarlık ölçeğinin alt boyutu olan“bilimin doğası”alt boyutunda ve fen öğrenme beceri ölçeği alt boyutu olan“iletişim”alt boyutunda yerleşim yeri değişkenin kentsel alan lehine anlamlı bir farklılık elde edilmiştir. Sınıf öğretmeni adaylarının fen okuryazarlık düzeyleri ile fen öğrenme becerileri arasında düşük düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the science literacy levels and science learning skills of prospective classroom teachers and to determine their relationship with each other. The research is quantitative research and a descriptive survey model was used. The study group in the research consists of 202 classroom teacher candidates from different grade levels who are studying in the undergraduate program of Kastamonu University, Department of Basic Education in the fall semester of the 2023-2024 academic year. In the study, the“Basic Science Literacy Test”, consisting of 49 items developed by Laugksch and Spargo (1996) and translated into Turkish by Duruk (2012), was used to determine the science literacy levels of classroom teacher candidates, and Chang et al.'s test was used to determine science learning skills.“Science Learning Skills Scale”, consisting of 29 items developed by Şenler (2011) and translated into Turkish by Şenler (2014), was applied. The collected data were analyzed using the SPSS-27 program. As a result of the research, it was concluded that the science literacy levels and science learning skills of the primary school teacher candidates were high, and that there was no significant difference according to the variables of gender, grade level, publication or magazine following, place of residence and the type of high school they graduated from. In the study, a significant difference in favor of the urban area was obtained in the“nature of science”sub-dimension, which is the sub-dimension of the science literacy scale, and in the“communication”sub-dimension, which is the sub-dimension of the science learning skill scale. It was concluded that there was a low-level, positive and significant relationship between the science literacy levels of classroom teacher candidates and their science learning skills.