Spontan gebe kalan ve infertilite tedavisi sonrası gebe kalan kadınların gebelikteki yakınmaları ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
The effects of women who conceive spontaneously and after infertility treatments on complaints during pregnancy and quality of life
- Tez No: 849468
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KAYDIRAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Özet: Gebelerin yaşadığı fiziksel ve psikolojik değişikliklerin getirdiği sınırlılıklar ve olası yakınmlar gebelerin yaşam kalitesini negatif yönde etkiler. Amaç: Bu araştırma spontan gebe kalan ve infertilite tedavisi sonrası gebe kalan kadınların gebelikteki yakınmaları ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntemler: Bu araştırma karşılaştırmalı–tanımlayıcı desene sahip 15 Nisan 2022 – 15 Eylül 2022 tarihleri arasında Türkiye'de tüp bebek merkezi ve gebe polikliniği olarak hizmet veren özel bir klinikte, 110 spontan gebe kalan ve 110 infertilite tedavisi sonrası gebe kalan toplam 220 gebe ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri gebelerden tanıtıcı bilgi formu ve Gebelikteki Yakınmalar ve Yaşam Kalitesine Etkisi Ölçeği ile 10-15 dakikada yüz yüze görüşmeyle toplandı. Bulgular: Spontan gebelerin yaş ortalaması 31,17±4,70, IVF gebelerin yaş oratlaması 34,50±4,83 olarak bulundu. Spontan gebe kalan kadınların GYYKEÖ puan ortalaması 52,00±25,04 (min:2- max:136), infertilite tedavisi sonrası gebe kalan kadınlarda ise 49,70±27,14 (min:10-max:35) olarak bulundu. Gruplar arasında GYYKEÖ puan ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Sonuç: Gebelikte yaşanan yakınmalar gebelerin yaşamını kısıtlamaktadır. Hemşireler öncelikle gebelerin en çok yakındığı ve yaşamının kısıtlandığı yakınmayı belirleyip gebeye gereken bilgilendirme ve yakınmalarla baş etme yöntemlerini eğitim verebilir, gebede görünen rahatsızlık ve yakınmaları azaltarak gebenin yaşam kalitesini arttırabilir.
Özet (Çeviri)
Summary: The limitations and possible complaints caused by the physical and psychological changes experienced by pregnant women negatively affect the quality of life of pregnant women. Objective: This study was conducted to compare the pregnancy complaints and quality of life of women who became pregnant spontaneously and those who became pregnant after infertility treatment. Materials and Methods: This research, with a comparative-descriptive design, was conducted between April 15, 2022 and September 15, 2022, in a private clinic serving as an in vitro fertilization center and pregnancy polyclinic in Turkey, with a total of 220 pregnant women, 110 of whom became pregnant spontaneously and 110 of whom became pregnant after infertility treatment. Research data were collected from pregnant women using an introductory information form and the Pregnancy Complaints and Effects on Quality of Life Scale, face to face in 10-15 minutes. Results: The average age of spontaneous pregnancies was 31.17±4.70, and the average age of IVF pregnancies was 34.50±4.83. The average GYYKEÖ score of women who became pregnant spontaneously is 52.00±25.04 (min:2-max:136), in women who became pregnant after infertility treatment, it was found to be 49.70±27.14 (min: 10-max: 35). There was no statistically significant difference between the groups in terms of GYYKEÖ score averages (p>0.05). Conclusion: Complaints experienced during pregnancy limit the lives of pregnant women. Nurses can first identify the complaint that pregnant women complain about the most and that restrict their lives, and provide the pregnant woman with the necessary information and training on ways to cope with the complaints. It can increase the quality of life of the pregnant woman by reducing the discomfort and complaints seen in the pregnant woman.