İnfertilite tedavileri sonrası gebe kalan kadınların yaşam kalitesi ve depresyon durumlarının incelenmesi
Assessment of quality of life and depression status of women who became pregnant after infertility treatments.
- Tez No: 388423
 - Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Haliç Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırma infertilite tedavileri sonrası gebe kalan kadınların yaşam kaliteleri ve depresyon durumlarını değerlendirmek ve spontan gebe kalan kadınlarla karşılaştırıldığında aralarında fark olup olmadığını belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma kesitsel tipte, karşılaştırmalı ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma, Özel bir hastanenin Ekim 2013- Şubat 2014 tarihleri arasında çalışmaya katılmayı kabul eden, İnfertilite ve Kadın Doğum Kliniği'nde takip olan gebelerle gerçekleştirildi. Tedavisi sonrası gebe kalan kadın grubunda 100, spontan gebe kalan kadın grubuna 90 gebe alındı. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyo-Demografik Özellikler Formu ile SF 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (The MOS 36 Item Short Form Health Survey) ve Epidemiyolojik Araştırmalar Merkezi Depresyon Skalası (Center for Epidemiologic Studies Depression Scale) kullanıldı. Araştırmaya katılan infertilite tedavisi sonrası gebe kalan kadınların SF 36 Yaşam Kalitesi Ölçeğinin; mental sağlık, fiziksel fonksiyon ve fiziksel rol alt boyut puan ortalamalarının spontan gebe kalan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha az bulundu (p0.005). İnfertilite tedavisinde 2.ICSI uygulaması sonucu gebe kalan kadınların 1. Ve 3.
Özet (Çeviri)
Çavuşoğlu, İ. (2014) Assessment of Quality of Life and Depression Status of Women who became pregnant after infertility treatments. Haliç University Institute of Medical Sciences Department of Nursing Postgraduate Thesis. İstanbul The purpose of this research is to evaluate the quality of life and depression status of women who became pregnant after infertility treatments comparing to women who became pregnant spontaneously. This research is a cross-sectional, comparative and descriptive study.Which has performed on the pregnant women who had accepted to participate to the study followed in a Infertility and Maternity Clinic of a private hospital between October 2013 and February 2014. 100 women has accepted to the group who are being pregnant after treatment and 90 for the spontaneous pregnancy group. Socio-Demographical Characteristics Form that is prepared by the researcher and MOS 36 Item Short Form Health Survey and Center for Epidemiologic Studies Depression Scale are used for data collection. MOS 36 Item Short Form Health Survey scores in terms of; average mental health, physical function and physical role sub-dimension was statistically significantly lower for women who became pregnant after infertility treatment comparing to spontaneous pregnancy group (p0.005).