Study the role of beta-trace protein and cystatin-c as a biomarkers with some biochemical variables in the early detection of type 2 diabetic nephropathy
Beta-iz protein ve sistatin-c'nin bazı biyokimyasal değişkenler ile birlikte biyomarker olarak tip 2 diyabetik nefropatinin erken tespitindeki rolünün incelenmesi
  1. Tez No: 849471
  2. Yazar: KAMAL AL-DEEN HUSSEIN ALI ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM, PROF. DR. HADAF DHAFIR EL YASSIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tip 2 diyabetin bir sonucu olarak diyabetik nefropati gelişen hastaların oranı yaklaşık %45 olduğundan, tip 2 diyabet diyabetik nefropatinin ana kaynağı olarak kabul edilir. Ayrıca evre sonunda böbrek hastalarının bir nedeni olarak kabul edilir. Mikroalbümin ve makroalbümin, nefropati için sınırlı tanısal fayda sağlar. Diyabetin ilk erken evrelerinde proteinüri atılımından önce böbrek hasarı olduğu için diyabetik nefropatinin erken saptanmasında daha duyarlı, doğru ve daha spesifik biyobelirteçler bulunabileceği varsayılmıştır. Lipokalin tipi prostaglandin D2 sentaz (L-PGDS) olarak da bilinen Beta İz Proteini, 23 ila 29 kDa'ya eşit düşük moleküler ağırlığa sahip 168 amino asit içeren bir glikoproteindir. Serumdaki yüksek konsantrasyonu, böbrek filtrasyonunda bir zayıflığın kanıtı olan ve örneğin faktörlerden etkilenmeyen klerenste bir azalmaya işaret ettiğinden, iyi bir yaşamsal gösterge olarak kabul edilir. Vücut kas kütlesi ve diyet. Sistatin C, tüm hücreler tarafından sabit bir hızda üretilen düşük moleküler ağırlıklı 13 kDa proteindir. Diyet ve vücut kütlesinden etkilenmez ve bu faktörlerden etkilendiği için onu kreatinin'den ayıran özellik budur. Çalışmamızda enzim bağlı immünosorbent deneyi ELISA cihazında ve Sandviç yöntemiyle işin yapıldığı Beta Trace Protein ve Cystatin C dahil olmak üzere birçok kimyasal değişken ve tanısal biyobelirteç ölçüldü. Sonuçlar, Beta İz Protein duyarlılığının tüm çalışma gruplarında yüksek olduğu diyabetik hasta gruplarında (normalbümin, mikroalbümin ve makroalbümin) biyobelirteçlerin her birinin seviyesinde net bir artış oldu. Çalışma, Beta İz Protein biyobelirtecinin diyabetik nefropatinin erken tespiti için bir tanısal değişken olarak benimsenebileceği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus type 2 is considered the main source of diabetic nephropathy, as the proportion of patients who developed diabetic nephropathy is approximately 45% as a result of type 2 diabetes. It is also considered a cause of kidney patients at the end of the stage. Microalbumin and macroalbumin are of limited diagnostic benefit for nephropathy. Diabetes is in the first early stages because there is kidney damage that occurs before the excretion of proteinuria, so it was assumed to find more sensitive, accurate, and more specific biomarkers in the early detection of diabetic nephropathy. Beta trace protein, also known as lipocalin type prostaglandin D2 synthase (L-PGDS), is a glycoproteine containing 168 amino acids with a low molecular weight equals from 23 to 29 kDa. It is considered a good vital indicator, as its high concentration in the serum indicates a decrease in clearance, which is evidence of a weakness in renal filtration and is not affected by factors, for example. Body muscle mass and diet. Cystatin C is a low molecular weight 13 kDa protein produced by all cells with intentions at a constant rate. It is not affected by diet and body mass, and this is what distinguishes it from creatinine, as it is affected by these factors. In our study, many chemical variables and diagnostic biomarkers were measured, including beta trace protein and cystatin C, where the work was done in the enzyme-linked immunosorbent assay ELISA device and by the Sandwich method. The results were a clear increase in the level of each of the biomarkers in groups of diabetic patients (normalbumin, microalbumin, and macroalbumin), where beta trace protein sensitivity was high in all study groups. The study concluded that the beta trace protein biomarker can be adopted as a diagnostic variable for early detection of diabetic nephropathy.