Development of a QSAR model to predict inos inhibition of selected compounds used in Alzheimer's disease treatment
Alzheimer hastalığı tedavisinde kullanılan seçilmiş bileşiklerin inos inhibisyonunu tahmin etmek için bir QSAR modeli geliştirilmesi
  1. Tez No: 849485
  2. Yazar: SHKAR MARIWAN AHMED RASHEED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİÇ KÖKSAL AKKOÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN TUĞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez, Alzheimer hastalığı (AH) tedavisinde kullanılabilecek, indüklenebilir nitrik oksit sentaz (iNOS) üzerine etkili literatürden seçilmiş bileşiklerle enzim inhibisyonunu tahmin etmek amacıyla bir kantitatif yapı-etki ilişkisi (QSAR) modelinin geliştirilmesini hedeflemektedir. AH, kompleks bir etiyolojiye sahip olan nörodejeneratif bir bozukluktur ve etkili tedavi stratejilerinin geliştirilmesini önemlidir. Bu çalışmada, Elsevier ve Web of Science veri tabanlarından taranmış farklı literatürlerinden toplam 90 adet [(4-(1,2,4-okzadiazol-5-il)fenil)-2-aminoasetamid türevi, 7-O-1,2,3-triazol hesperetin türevi ve 3-(4-piridil)-5-(4-sülfamido-fenil)-1,2,4-okzadiazol türevi sentetik iNOS inhibitörü kullanarak biyolojik aktiviteyi tahmin etmek için bir QSAR modeli oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlar, iNOS inhibisyonunu tahmin edebilen güvenilir bir QSAR modelinin başarılı bir şekilde geliştirildiğini göstermektedir. Modelde, inhibitör aktivitesine katkıda bulunan ana moleküler tanımlayıcılar, yapı-aktivite ilişkilerini ortaya koyacak şekilde belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, AH tedavisinde iNOS'u hedef alan bileşiklerin inhibisyon potansiyelini tahmin etmek için değerli bir araç sağlayarak ilaç keşfi alanına katkıda bulunmaktadır. Geliştirilen QSAR modeli, bileşikleri daha fazla deneysel değerlendirmeye önceliklendirmek için maliyet-etkin ve zaman-etkin bir yaklaşım sunmakta, ayrıca, ilaç keşif sürecini hızlandırmakta ve AH için iyileştirilmiş terapileri açığa çıkarma potansiyeli sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the development of a Quantitative Structure-Activity Relationship (QSAR) model to predict the inhibition of inducible Nitric Oxide Synthase (iNOS) by selected compounds used in Alzheimer's disease (AD) treatment. AD is a neurodegenerative disorder with a complex etiology, requiring the development of effective treatment strategies. In this study, we have gathered 90 synthetic derivatives of iNOS inhibitors from various publications in Elsevier and Web of Science. These derivatives include [(4-(1,2,4-oxadiazol-5-yl)phenyl]-2-aminoacetamide derivatives, 7-O-1,2,3-triazole hesperetin derivatives, and 3-(4-pyridyl)-5-(4-sulfamido-phenyl)-1,2,4-oxadiazole derivatives. We have specifically chosen these compounds to develop a QSAR model for predicting the biological activity of the selected iNOS inhibitors. Additionally, we aim to assess their potential effectiveness in the treatment of AD.The theoretical foundations of this research lie in the field of computational chemistry and QSAR modeling, which utilize molecular descriptors and statistical techniques to establish relationships between molecular structures and biological activities. The results demonstrate the successful development of a reliable QSAR model capable of predicting iNOS inhibition of the selected compounds. Key molecular descriptors contributing to the inhibitory activity are identified, providing insights into the structure-activity relationships. The importance of this research lies in its potential to aid in the discovery and development of novel compounds with enhanced iNOS inhibitory activity for the treatment of AD. Overall, this study contributes to the field of drug discovery by providing a valuable tool for predicting the inhibitory potential of compounds targeting iNOS in AD treatment. The developed QSAR model offers a cost-effective and time-efficient approach to prioritize compounds for further experimental evaluation, ultimately accelerating the drug discovery process and potentially leading to improved therapies for AD.