Gösterişçi tüketimin yeşil ürün satın alma davranışı üzerindeki etkisi
The impact of conspicuous consumption on green product purchasing behaviour
- Tez No: 849484
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ESER GEGEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bazı tüketiciler, ürün seçimlerini başkalarının kendileri hakkında ne düşüneceğini önemseyerek yaparlar. Markalar tüketiciler için bir kimlik, başarı duygusu ve özdeşleşme yaratmada giderek daha önemli hale gelmektedir. Ancak tüketilen ürünlerin; üretim şekilleri, üretilirken kullanılan malzemeler, son kullanma tarihleri geçtikten sonraki kullanım durumları ve ambalajları gibi çevreye verdikleri zararlar tüketimin artmasıyla beraber giderek önemli bir konu haline gelmiştir. Durumun, insanın ve doğal hayatın sağlığını tehdit etmesiyle Dünya'nın çeşitli bölgelerinde çevresel etkiyi azaltma yönünde çevre yanlısı hareketlenmenin başlamasına sebep olmuştur. Tüketicilerin bilinçli seçimlere yönlendirilmesi, doğal kaynakların korunmasına ve çevrenin daha fazla zarar görmesinin önlenmesine yardımcı olabilir. Dolayısıyla, toplumsal çevrenin yeni tüketim alışkanlıklarına yönlendirilmesi konusu, yeşil satın alma ve sürdürülebilirlik gibi kavramları gündeme getirmiştir. Ancak, yeşil tüketim çelişkili bir kavramdır. Çünkü yeşil, çevresel kaynakların korunması anlamını desteklerken tüketim, zıt bir anlam içerir. Doğal kaynakların korunması, çevrenin daha fazla zarar görmesinin önlenmesi ürünün kendisiyle değil, aynı zamanda pazarlamayla da ilgilidir. Bu çalışmada yeşil ürün satın alma davranışları, gösterişçi tüketim etki faktörüyle incelenmiştir. Ve iki zıt kavramın birbiriyle ilişkisi araştırılıp, konu hakkında Türk tüketicilerle anket çalışması yapılmıştır. Anket verilerinin analizi için SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Analiz sonuçları hipotezlerle büyük oranda kabul görmüştür. Tüketim alışkanlıklarının hayati önem taşıdığı günümüzde, bu tez çalışmasıyla literatüre ve akademik çalışmalara katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Some consumers make their product choices by caring about what others think about them. Brands are becoming increasingly important in creating self identity, a sense of accomplishment and recognition for consumers. However, the damage caused to the environment by the products consumed, such as the production methods, the materials used in production, their usage after expiration and product packaging, have become an increasingly important issue with the increase in consumption. As this situation threatens the overall health of human and natural life, it has led to the start of pro-environmental movements to reduce environmental impacts around the world. Guiding consumers to make informed choices could help to preserve natural resources and prevent further damage to the environment. Therefore, the subject of directing society towards new consumption habits has brought concepts such as green purchasing and sustainability to the agenda. Yet, green consumption is a contradictory concept. Because while green supports the meaning of protecting environmental resources, consumption has an opposite meaning. Protecting natural resources and preventing further damage to the environment is not only about the product itself, but also about its marketing. In this study, green product purchasing behaviors were examined with the conspicuous consumption effect factor. The relationship between two opposing concepts was investigated and a survey was conducted with Turkish consumers on the subject. Survery data was analyzed by SPSS statistical software package. The analysis results were largely accepted with the hypotheses. In today's world where consumption habits are of vital importance, this thesis study aims to contribute to the literature and academic studies.