Bireysel yatırımcıların portföy oluşturma kararı sürecinde finansal varlık tahsisi: Analitik ağ sürecinin kullanımı
Financial asset allocation in the portfolio construction decision process of individual investors: Use of the analytic network process
- Tez No: 849488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Economics, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dünyada ve ülkemizde özellikle son 10 yıl içerisinde kuvvetli biçimde ivmelenen bir hız ile gelişen finansal endüstride yaşanan gelişmeler, mevcut varlık sınıflarına olan yatırımları kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda tek bir varlık sınıfına yatırım yöntemlerini de çeşitlendirerek geniş bir yelpazeye yayılmasını sağlamıştır. Bu bağlamda yatırımcı sayısı da kayda değer bir hızda artış göstermiştir. Çalışma kapsamında, öncelikle geleneksel iktisat teorisi tarafından kabul gören“homo economicus”kavramının aksine, davranışsal iktisat perspektifinden bir bakış yapılmıştır. Ardından bireysel yatırımcıların yatırım kararı süreçlerinde karşı karşıya kaldığı ön yargı, sezgiseller ve yanılsamalar anlatılmıştır. Karar ve yatırım süreçlerinde çeşitli yanılsamalarla karşılaşan bireysel yatırımcıların yatırım yapması muhtemel varlık sınıfları içerisinden seçim yapabilmesi ve portföy oluştururken muhtelif finansal varlıkların dengeli ve sağlıklı bir biçimde tahsis edilebilmesi adına analitik ağ sürecinin kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The developments in the financial industry, which has been developing at a rapidly accelerating pace in the world and in our country, especially in the last 10 years, have not only facilitated investments in existing asset classes, but also diversified investment methods in a single asset class and enabled them to spread to a wide range. In this context, the number of investors has also increased at a remarkable pace. Within the scope of the study, an overview was made from the perspective of behavioral economics, as opposed to the concept of“homo economicus”accepted by traditional economic theory. Then, the biases, heuristics and illusions that individual investors face in their investment decision processes are explained. It is recommended to use the analytical network process in order for individual investors who encounter various illusions in the decision and investment processes to choose among the asset classes that are likely to invest and to allocate various financial assets in a balanced and healthy way when constructing a portfolio.