Eski kent mekanlarının yeniden işlevlendirerek korunmasına ilişkin bir arayış 'Fatih-Cibali örneği'
Conservation with refunctioning approachment in historical city parts 'Fatih-Cibali example'
- Tez No: 84949
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ESKİ KENT MEKANLARININ YENİDEN İŞLEVLENDİREREK KORUNMASINA İLİŞKİN BİR ARAYIŞ“FATİH - CİBALİ ÖRNEĞİ”Özcan BİÇER Şehir Planlama, Yüksek Lisans Tezi Kentler fiziksel, ekonomik, sosyal, demografik, kültürel ve tarihi öğelerden oluşan devingen varlıklardır. Gelişimleri boyunca kentlerin tamamı yada bazı parçaları eskimeye başlar. Koruma eylemi de tarihi, doğal ve kültürel değer taşıyan varlıkların sağlıklı toplumsal gelişim için gelecek nesillere aktarılmasını amaçlamaktadır. Bu çerçevede korunacak değerler içine yapılar ve kent parçaları gibi öğeler de girmektedir. Ancak ülkemizde sürdürülebilir koruma politikalarının üretilememekte, bu nedenle günden güne tarihi değerler birer birer yitip gitmektedir. Bu araştırma, korumanın bir yöntemi olarak yeniden işlevlendirme aracını incelemektedir. Ayrıca koruma - planlama ilişkileri çerçevesinde; koruma, rehabilitasyon, yenileme olguları, tarihi çevrelerde yaşanan problemler ve koruma politikaları araştırılmaktadır. Bu çalışma kapsamında korumanın bir yöntemi olarak yeniden işlevlendirme aracı Fatih - Cibali Altbölgesi örneğinde açıklanmıştır. Birinci bölümde; yukarıda bahsedilen hedefler ve bunlara ilişkin metotlar sunulmuştur. İkinci bölümde; tarihi çevre, koruma, rehabilitasyon, yenileme olguları kavramsal çerçevede açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; Türkiye'deki koruma politikaları, planlama koruma politikaları tarihsel perspektif içinde incelenmektedir. Dördüncü bölümde; İstanbul Metropoliten Alanı, Tarihi Yanmada ve Cibali Altbölgesi örnek alanında tarihi, planlama eylemleri, koruma politikalarının gelişimi ele alınmıştır. Cibali Altbölgesi' nde yapılan, analitik ve planlama çalışmaları ile yeniden işlevlendirme aracının çöküntü alanı nitelikleri taşıyan bir kentsel çevrenin sağlıklaştırmasında kullanılması amaçlanmıştır. Beşinci bölümde ise koruma olgusu bağlamında araştırmanın değerlendirmeleri yapılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Kent planlama, koruma, yenileme, çöküntü bölgesi, Fatih - Cibali JÜRİ: 1. Prof. Dr. Zekai GÖRGÜLÜ (Danışman) Kabul Tarihi : 09.09.1999 2. Doç. Dr. Can BİNAN Sayfa Sayısı : 135 3. Doç. Dr. Yüksel DİNÇER XII
Özet (Çeviri)
CONSERVATION WITH REFUNCTIONING APPROACHMENT IN HISTORICAL CITY PARTS“FATffl - CIBALI EXAMPLE”Özcan BİÇER City Planning, M.S. Thesis Cities are dynamic existences with its physical, functional, economic, social, demographic, culture! and historical elements. Cities and their parts becomes old while city development process goes on. It is known that, historical, natural and cultural environments exists in cities, which we must carry them to the future, as a way of our social development health. Historical preservation aims to protect information of human beings includes buildings, city parts etc. Conservation policies isn't sustainable in Turkey, it is why we are loosing our historical enviroments in cities day by day. This research work conciders the ways of preservation in cities with a refunctioning landuse act. From a point of preservation - city planning view; preservation, rehabilition, renewation terms, problems and planning policies of historical city parts mentioned. And as a part of this work, act of refunctioning landuse tool used to preserve and rehabilitate historical enviroments, studied in Fatih - Cibali Subzone. In the first section; the goal contents and methods of above mentioned subeject discussed. In the second section; historical enviroment, preservation, rehabilitition, renewation terms explained in a framework. In the third section; preservation policies about historical enviroments, relations between preservation policies and planning process analysed in Turkey. In the fourth section; Istanbul Metropoliten Area, Istanbul Peninsula and Cibali Subzone example area explained in a frame of history, planning acts, preservation policy elements. Study has done in Cibali Subzone with analyse and planning work, looks for the ways of conservation with refunctioning landuse tool. Regarding the preservation concept, the results of the research have been introduced in the fifth section. Keywords : City planing, preservation, renewation, slum, Fatih - Cibali subzone JURY: 1. Prof. Dr. Zekai GÖRGÜLÜ (Supervisor) Date : 09.09.1999 2. Doç. Dr. Can BİNAN Page : 135 3. Doç. Dr. Yüksel DİNÇER Xlll