J79 turbojet motorunun kojenerasyon amacıyla kullanılabilmesi için olabilirlik araştırmasının yapılması
A New solution procedure to convert J79 turbojet engine to gas turbine considering of the CO-generation
  1. Tez No: 84950
  2. Yazar: YÜCEL BİÇMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL KÜÇÜKKARAMIKLI, PROF. DR. AHMET BAYÜLKEN, DOÇ. DR. RECEP ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
XVI ÖZET Beş bölümden oluşan bu çalışmada J79 turbojet motorunun kojenerasyon amacıyla kullanılmasının olabilirlik araştırması sonucunda LM-1500 gaz türbini modeline dönüştürülmesine yönelik bir çözüm getirilmek istenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde gaz türbinleri hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde J79 turbojet motorunun teknik özelliklerinin tanıtılması ve egzost gazının ısısından yararlanarak aerotermodinamik hesap yöntemi ile bir kademeli güç türbininin irdelenmesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise LM-1500 gaz türbinine dönüşümü açısından gaz jeneratörü olarak J79- GE-19 turbojet motorunun kompresör, yanma odası ve türbin kısımlarının yapısı ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Daha sonra LM-1500 gaz türbininin güç türbini kısmı ve egzost nozulu üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde kojenerasyon tesisinin ekonomiklik durumu araştırılmıştır. Birim elektrik enerjisinin üretim maliyetinin hesabı tesisin yatırım veya sermaye, işletme ve bakım ile yakıt maliyetleri spesifik değerler esas alınarak bulunmuştur. Atik ısı kazanının kullanılması halinde kojenerasyon sisteminden sağlanacak doymuş buharın ısı gücü hesaplanmıştır. Bu ısı gücünden değişik proseslerde yararlanılması mümkündür. Ayrıca bu şekilde ısı enerjisinden sağlanacak tasarruf miktarı enerji maliyeti ile hesaplanmıştır. Son bölümde yapılan araştırmalardan elde edilen bilgiler ışığında sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Sonuç kısmında J79 turbojet motorunun gaz jeneratörü olarak kullanılması ve buna ilave olarak bir basamaklı güç türbini, egzost nozulu ve diğer kısımların montajı sonucu 7LM-1500 modeli gaz türbini dizaynına dönüştürülmesine yönelik bilgi verilmiştir. Fizibilite raporunun hazırlanması için yapılacak görev bölümü ve proje aşamaları öneriler kısmında sunulmuştur. Ayrıca EK' te J79 turbojet motorunun 7LM-1500 modeli gaz türbini haline dönüştürülmesinde kullanılacak kısımların parçalarına ait şekiller ile 7LM-1500 modeli gaz türbininin performans değerlerine ait diyagramlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
xvn ABSTRACT This thesis presents a new solution procedure to convert a J79 turbojet engine to the LM- 1500 gas turbine considering the probability of the use of the co-generation.It has five chapters. Literature survey about the gas turbines is given in the first chapter. The second chapter presents the technical information about the gas turbines and the aero-termodynamics calculation method using the energy of the exhaust gases in a single stage gas turbine. Respecting to conversion to the LM-1500 gas turbine, the investigations have been concentrated in chapter-3 about the structure of the compressor, combustion chamber and the other parts of the J79-GE-19 turbojet engine, which was considered as a generator. This chapter also includes some more details about the exhaust nozzles and turbine part in the LM- 1500 gas turbine. Chapter 4 presents the economic analysis of the co-generation system. The cost analysis of the electrical energy generation has been given depending on the investments, the cost of the operation and maintenance, fuel consumption. Saturated steam's enthalpy supplied from the co-generation system is calculated if the requparator is in use.lt is possible to use this energy source in different processes. Also the amount of benefits gained from this source and the cost of the energy is calculated together. The last chapter presents the information about the use of the J79 turbojet engine as a generator, and additionally the conversion of it to LM-1500 gas turbine model as a result of assembling the single stage power turbine the exhaust nozzles and the other parts. Appedixes include some necessary figures and diagrams for the conversion.